5. mezinárodní divadelní a hudební festival Janáček Brno 2016 ve znamení OčekáváníFestival JanáčekFestival Janáček Brno 2016, který se bude konat ve dnech 7. až 18. října 2016 přinese dvacet pět špičkových produkcí ve dvanácti dnech a dvanácti brněnských sálech s předními světovými režiséry a interprety.

 

 


Mezinárodní festival, který pořádá Národní divadlo Brno jako bienále, je věnován mimořádné osobnosti Leoše Janáčka. Program je tvořen třemi základními liniemi. – První přináší nabídku výjimečných interpretací oper v podání předních světových umělců a souborů. Druhá se věnuje sborové tvorbě, třetí se soustředí na prezentaci mezižánrových přesahů díla Leoše Janáčka („Jazz goes to Janáček").
Program nabízí také bohatou koncertní řadu. „Krása tohoto bienále spočívá v mezinárodním charakteru jeho obsahu a účastníků," vyjádřil se k letošní přehlídce Nicholas Payne, ředitel Opera Europa.
Motem, spojujícím programové části festivalu, je „Očekávání". – Slovo, které je až symbolem lidského bytí, a stejně tak vnímání společenského dění a pohybu. Moment, než se pozvedne opona, ale také slovo silně rezonující s naší současností. Doba, v níž žil a tvořil Leoš Janáček, byla časem velkých změn a očekávání, které dodnes formují ráz té naši dnešní. Očekávání provázelo skladatele na jeho životní pouti. Uznání a úspěchu se dočkal na sklonku života.

Letošní bienále se opírá a navazuje na úspěchy a divácký ohlas předchozích, programová nabídka je ve všech liniích zajímavá.
V té operní představí soubor Janáčkovy opery premiéru Janáčkovy Káti Kabanové v režii Roberta Carsena. Umělecký šéf souboru Jiří Heřman uvedl, že brněnské divadlo se stane prvním u nás, kde „bude nastudována inscenace tohoto světoznámého režiséra a stane se kmenovou součástí repertoáru".
Státní divadlo Norimberk přijede do Brna s provedením opery Z mrtvého domu L. Janáčka, v režii uznávaného Calixta Bieita. Opera Göteborg přiveze inscenace Očekávání (A. Schönberg) a Modrovousův hrad (B. Bartók) v režii Davida Radoka, v hudebním nastudování Marko Ivanoviće a orchestru Janáčkovy opery.
Brno Contemporary Orchestra připraví audiovizuální operu The Cave Steva Reicha a Beryl Korot pod taktovkou Pavla Šnajdra. Opera povera uvede scénické provedení Janáčkova Zápisníku zmizelého s Alešem Brisceinem v hlavní roli.
V rámci koncertní programové linie má významné místo prezentace sborové tvorby L. Janáčka, jeho současníků a následovníků. Vystoupí přední tělesa jako sbor Janáčkovy opery NdB pod vedením Josefa Pančíka, Český filharmonický sbor vedený Petrem Fialou, Pražský filharmonický sbor pod taktovkou Lukáše Vasilka a prestižní vídeňský Arnold Schoenberg Chor, řízený Erwinem Ortnerem.
Dokladem mezižánrového přesahu díla Leoše Janáčka budou jazzové interpretace jeho skladeb a lidové hudby, ze které vycházel. Festival nabídne koncerty E. Viklického, M. Töpferové, I. Bittové, M. Vitouše a dalších významných interpretů.
K vrcholům koncertní řady bude náležet recitál světoznámého tenoristy Iana Bostridge v doprovodu předního klavíristy Julia Drakea. Zde zazní i Janáčkův Zápisník zmizelého. V rámci orchestrálního koncertu se představí PKF – Prague Philharmonia s dirigentem Tomášem Braunerem. Na komorních koncertech budou účinkovat Miloslav Ištvan Quartett a Parnas Quintet.
Připravena jsou také matiné ve spolupráci s HF JAMU. V jedinečném prostoru vily Tugendhat se uskuteční recitál přední sopranistky Martiny Jankové a klavíristy Ivo Kahánka. Nabízí se samozřejmě i bohatý doprovodný program.
5. mezinárodní divadelní a hudební festival Janáček Brno 2016 ve znamení „Očekávání" finančně podpořilo Statutární město Brno, Ministerstvo kultury ČR, Nadace Leoše Janáčka a Jihomoravský kraj. Generálním partnerem je společnost PS BRNO, s. r. o. Partnery jsou Moravské zemské muzeum, Janáčkova akademie múzických umění v Brně, Masarykova univerzita, Muzeum města Brna, Turistické informační centrum města Brna a Czech Tourism.
Festival se koná pod záštitou prezidenta republiky Miloše Zemana, ministra kultury Daniela Hermana, hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška, primátora Statutárního města Brna Petra Vokřála, rakouského velvyslance Alexandera Grubmayra a německého velvyslance Arndta Freiherre Freytaga von Loringhovena.
Veškeré informace o festivalu na www.janacek-brno.cz

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pondělí, 26 Září 2016 10:45 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB