Více než 1000 hudebníků, včetně Coldplay, Stinga… stěžují si na youtubeColdplay youtubeStížnost je adresovaná Evropské komisi s tím, že YouTube a další on-line služby odebírají hudebníkům příjmy tím, že poskytují svým uživatelům zdarma možnost stahování nahrávek.

 

 

V dopise, který podepsalo více jak tisíc umělců z celého světa, je vyzýván předseda Komise Jean-Claude Junkers, aby se založil za takové podmínky, které by byly fériové pro všechny a byla chráněna autorská práva. V dopise se dále uvádí, že miliardy uživatelů online služeb mohou tímto způsobem zcela zničit hudební průmysl. „Tato ´díra´ v zákonodárství nedává žádné právo a oslabuje příjmy těch, kteří tvoří a investují do hudby, čímž je narušen obchod s hudbou,“ píší hudebníci.

Dopis je jenom další z mnoha již předchozích útoků proti Youtube, aby prostřednictvím zákona bylo zamezeno na serverech možnosti neoprávněného hostování hudebního díla.

Youtube tvrdí, že z příjmů z reklamy poskytla kolem 3 mld. dolarů hudebnímu průmyslu. Mluvčí společnosti měl uvést, že Youtube spolupracuje s umělci, aby se dostali k větším ziskům. Navíc podle deníku The Wall Street Journal údajně společnost Youtube nabídla nahrávacím společnost možnost automaticky blokovat nebo zpoplatnit své nahrávky. Hudební společnosti však k tomu uvedly, že systém Youtube není spolehlivý, že musí ručně nahrávky dohledávat a vybírat licenční poplatky.

Podobný dopis měli hudebníci adresovat také americkému Kongresu a mezi nimi dopis podepsala zpěvačka Taylor Swiftová a skupina U2.

Jedna z největších hudebních společností Universal Music Group podává stížnost u americké copyrightové kanceláře a chce online služby zažalovat. Sony Music uvedla, že díky Youtube a podobným serverům přichází o mnohamilionové částky ročně.

Poprvé v roce 2015 předčil online trh s hudbou tržby kamenných obchodů. Navíc tržby v loňském roce se zvýšily v hudebním průmyslu o 3,2 procenta.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB