Severní Osetinec řídí Bolšoj, přitom nevzdává Berlín ani Toulouse

Tugan-SochijevKdyž náhle opustí šéfdirigent orchestr, navíc uprostřed sezóny a před premiérou, je to velice nepříjemná záležitost. Tak se stalo začátkem roku moskevskému Velkému divadlu (Bolšoj teatr ), když jej dva týdny před premiérou Dona Carolose (Giuseppe Verdi) opustil po třech letech Vasilij Sinajskij.

 

Nepříjemná záležitost proto, že takovéto divadlo žije jako organismus, kde jeden umělec je ve své tvorbě závislý na druhém. Natož, když odejde šéfdirigent! VTugan Sokhiev foto Orchestre National du Capitale Toulouse divadle, jak je známo probíhal v loňském roce jeden skandál za druhým (útok kyselinou na vedoucího baletu Sergeje Filina, úplatkářství, smrtelný úraz houslisty).

 

Když Vasilij Sinajskij, zkušený šestašedesátiletý umělec, znalec klasické opery, tak říkají bez udání důvodů, opustil soubor (údajně nebyl spokojený se složením orchestru), zdála se situace bezvýchodnou. Divadlo, které je výkladní skříní ruského umění, se dostalo do hrozivé situace, že dokonce prezident Vladimir Putin projevil o něj vážnou starost a navštívil začátkem roku ředitele divadla Vladimira Uhrina a v třičtvrtěhodinovém rozhovoru probíraly problémy scény.

 

Při vší smůle, jakou měl Bolšoj teatr, se na něj usmálo štěstí, když ředitel Uhrin v lednu oznámil, že našel nástupce šéfdirigenta. Stal se jím Tugan Sochijev, který do dnešních dnů se seznamoval s orchestrem a dnes 26. září se ujímá funkce.

 

Jedná se sice o relativně mladého šestačtyřicetiletého dirigenta, který pochází ze Severní Osetie, ale má za sebou již zkušenosti , a mimo jiné vede dva symfonické orchestry: Orchestre National du Capitole de Toulouse a Berlínský symfonický orchestr. Sochije však oznámil, že se nehodlá žádného z postů vzdát a cítí se na vedení všech tří orchestrů naráz. Jak uvedl, chce být stále zapojen do globálního hudebního světa. Dnes zahajuje svoji práci v Bolšom teatre s koncertním vystoupením opery Petra Iljiče Čajkovského „Panna Orleánská".

 

„Skloubit práci na třech místech, to je věc dobře a kvalifikované naprogramovaného grafikonu. Pochopitelně, že rozvrh bude průběžně vyžadovat úpravy a korekce. Práce v Bolšom bude vyžadovat hodně pozornosti a času. Nyní se například nacházím v Berlíně, ale volám do Moskvy korepetitorům a koncertním mistrům. Aniž bych byl v Moskvě, sleduji neustále zkoušky orchestru, a to jak probíhají korepetice. To je nepřetržitá práce po celých 365 dní v roce," říká o synchronizaci své činnosti nový šéfdirigent Velkého divadla.

 

Na dotaz, zda nemá obavu z nízké pracovní morálky hudebníků v Bolšom teatre a zda nezavede v Moskvě německý model práce, Tugan Sochijev odpověděl, že situace se již v tomto ohledu v divadle změnila. „Těleso je nyní řízeno úspěšnými hostujícími evropskými dirigenty, hudebníci jezdí na turné a hostují zde světoví sólisté. To, na čem se musí v dnes pracovat, to je zvuková stránka," doplňuje svůj úsudek o dnešní situaci v Bolšom teatre.

 

O Bolšom teatre se ví, že po odchodu Alexadra Lazareva před devatenácti lety, nemělo divadlo již v čele žádnou silnou vůdčí osobnost na postu šéfdirigenta. Přitom zde působily osobnosti jako Samuil Samosud, Nikolaj Golovanov, Aleksandr Melik-Pašajev, Jevgenij Svetlanov nebo Genadij Rožděstvenskij.

 

Nyní jsou naděje skládány do mladého dirigenta, ale objevují se pochybnosti, když někteří kritici mluví o tom, že jeho činnost spočívá spíše v symfonické a nikoliv v operní tvorbě. To se zdá ve shodě s jeho prohlášením, že není v divadle často přítomen a nechává řadu rozhodnutí na jiných. Také není intendantem a o dramaturgickém plánu rozhoduje někdo jiný.

 

Tato tvrzení kritiků nejsou zcela oprávněná, neboť Tugan Sochijev v roce 2003 se stal hudebním ředitelem Velšské národní opery v Cardiffu a často hostoval při řízení opery v zahraničí: Pařížská opera, Teatro Real v Madridu, newyorská Metropolitní opera nebo představení na operních festivalech v Orange a Aix-en-Provence ve Francii.

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pátek, 26 Září 2014 12:27 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB