FOK: Osmdesátá sezóna začíná

Brožura-obálkaSymfonický orchestr hl. m. Prahy FOK otevře 17. a 18. září svou už 80. koncertní sezónu. Pro zahajovací koncerty zvolili Pražští symfonikové Mahlerovu Druhou symfonii „Vzkříšení“. Pod taktovkou hlavního hostujícího dirigenta 80. sezóny, Holanďana Jaca van Steena, se v monumentální skladbě zaskvěje orchestr v plné síle.

Dirigent Jac van Steen se tak se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK sejde nad mahlerovskou partiturou již potřetí. I tentokrát výrazně ovlivnil výběr sólistů. S českou sopranistkou Lucií Silkenovou spolupracoval ve FOKu již dříve a světově proslulá švýcarská altistka Yvonne Naef, která se letos představí mimo jiné i ve vídeňském Musikvereinu či Hamburské opeře, byla jeho první a jedinou volbou.

 

 

Jac van Steen + FOK na You Tube:

„Monumentální Mahlerova Druhá symfonie je hned z několika důvodů vhodným klíčem k otevření jubilejní 80. sezóny. FOK se v ní představí v plné kráse, na pódiu budou skoro všichni členové. Druhá symfonie dává také veliký prostor sboru, přičemž ten Pražský filharmonický tu není náhodou; založen legendárním Janem Kühnem v prosinci 1934 totiž slaví spolu s námi! A konečně naše sopranistka Lucie Silkenová, která od roku 2010 nechybí v žádné sezóně FOK a zpívala už i s oddaným mahlerovcem Jacem van Steenem, hlavním hostujícím dirigentem sezóny,“ komentuje program zahajovacího koncertu dramaturg FOK Martin Rudovský.

FOK a PFS nastřádaly za 80 let existence více než 500 společných projektů. „Pražské symfoniky s Pražským filharmonickým sborem nespojuje jen rok vzniku, ale také řada dalších paralel – silné zakladatelské osobnosti, využití příležitosti rozvíjejícího se rozhlasového vysílání v počátcích obou těles, mezinárodní úspěchy a v neposlední řadě stovky společných koncertů nejen ve Smetanově síni. Společné provedení Mahlerovy 2. symfonie zahajující koncertní sezónu je pak jen přirozeným vyústěním dlouhodobé spolupráce,“ dodává ředitel FOK Daniel Sobotka.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK otevírá letošní narozeninovou sezónu jako sezónu příběhu, i proto je zařazení Vzkříšení do jejího počátku symbolické. Kromě narozeninových oslav, připomínání osobností a událostí, v ní totiž bude zveřejněno i jméno nového šéfdirigenta, s nímž FOK vykročí k dalším mezníkům.

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pondělí, 15 Září 2014 19:55 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB