Minimální trvanlivost: 40 let (O brněnském Folk Teamu a jeho dalším narozeninovém CD)

Huvar Ivan foto J PatockaNarozeninovým a současně křestním koncertem v pražské Malostranské besedě, kde bývala za radostovských časů pravidelným hostem, oslavila brněnská skupina Folk Team čtyřicet let nepřetržitého působení na zdejší hudební scéně.

Za Olympicem či Rolling Stones sice (zatím!) služebně zaostává o tucet roků, ale jinak moc konkurentů u nás ani po světě nemá – jak v dlouhověkosti, tak v tvořivosti.


Na počátku, za časů tria otců-zakladatelů Pavla Kopřivy, Romana Venclovského a Tomáše Úlehly, se Folk Team prezentoval hlavně zhudebněnou poezií velikánů, od příchodu Ivana Huvara (na snímku nahoře) před třiatřiceti letyCDfolkteamLIVE40 však začala převažovat původní písničková tvorba. Zpočátku k ní přispíval flétnista a klávesista Úlehla, který se však v důsledku přestěhování do Prahy a upřednostnění „civilní" profese z kapely nakonec vytratil.
Autorské zázemí tak už léta zosobňují skladatel (a zpěvák a kytarista) Roman Venclovský a textař a také skladatel (a zpěvák a kytarista) Ivan Huvar, který ovšem píše i pro jiné interprety, a nejen koncertní, ale i divadelní.


Současní, mladší spoluhráči kmenových činitelů, baskytarista Dalibor Dunovský, klávesista Roman Jež a bubeník Pavel Bříza, jsou profi-hráči, nejen co se úrovně týče (tudíž jen koncertování s Folk Teamem jim na obživu nevystačí), ale o třech dříve jmenovaných protagonistech kapely platí to, co bylo uvedeno už v souvislosti s Tomášem Úlehlou; tedy, že si na živobytí vydělávají jinak než písničkami.


Kopřiva je vydavatel (hudby i textů), Venclovský učí na základní škole a gynekolog Huvar to dotáhl až na nemocničního primáře. Možná právě tato hlavní angažmá přispěla k tomu, že Folk Team stále žije a plodí. Na druhé straně z nich vyplývá, že skupina vystupuje už léta jen občasně až vzácně – a že i do nahrávacího studia se vypravuje svátečně. První album jí bylo dopřáno vydat až po patnácti letech působení (tehdy ještě poměrně intenzivního), tedy v roce 1989, a od té doby se prezentovala vlastně jen pěti „řadovými" alby, plus pěti dalšími (jubilejními anebo koncertními) výběrovými deskami.


Nejnovější šestnáctičíselný „výběr z hroznů" těží z loňského podzimního koncertu v brněnském Semilassu a převažují v něm písně z nejnovějšího, předloňského alba Nebudu! (šest kousků včetně titulního). Čtyřpísničkový nášup byl vybrán z jiného koncertu ve stejném klubu, ovšem před deseti lety, a připomíná starší úspěšné skladby, včetně těch Úlehlových.


VenclovskyHuvarKoprivaJakkoli je dvanáctipísňová kolekce Nebudu! dobrá (a v Malostranské besedě ji Folk Team přehrál takřka celou), způsobil dramaturgický důraz na ni to, že z nejsilnějšího alba Velký prachy (15 písní z roku 2000) se na cédéčko LIVE 40 vešly jen tři reprezentantky – což je o to větší škoda, že právě Velký prachy, vydané u Venkowa, a ne u Kopřivových FT Records, jsou už dávno neobstaratelné; na rozdíl od Nebudu! i jiných titulů skupiny.


Koncertní, živé provedení nápaditých a většinou už u publika ověřených písniček sice poněkud upozaďuje Huvarovy chytré i poetické texty, ale zato dokumentuje neslábnoucí drajv tria hlavních hráčů, podpořený nejen energií tří mladších spoluhráčů, ale také virtuozní kytarou dalšího veterána Miloše Makovského, jenž vyšperkoval čtyři skladby. Pozoruhodné je, že Folk Team léty jako by rockovatěl – poetického folkování ubývá, zvuk kapely tvrdne nejen bicími, ale třeba i Kopřivovými elektro-houslemi. Stejně naléhavý a vroucný zůstává přitom pěvecký projev Venclovského, jenž – i když už má Kristova léta dávno za sebou – připomíná zmrtvýchvstalého nejen zjevem, ale i nasazením (podobně jako vedlehrající Huvar Paula McCartneyho).


Zkrátka, čtyřicetiletý Folk Team se nespokojuje s poklidným bilancováním a ani náhodou neskomírá, naopak žije-hraje na plné pecky. Akorát, že při tom náročném způsobu života přece jen nemá tolik času na posluchače a na přípravu novinek. Ale že tahle výroční deska není jeho posledním tvůrčím počinem, na to bych vsadil „velký prachy" a pochybovat o tom nebudu!

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB