Zemřel nejčtenější hudební publicista Vladimír Vlasák


folkari kniha Vl VlasakaVe věku 54 let zemřel po dlouhé těžké nemoci v pátek 1. února hudební kritik a publicista Vladimír Vlasák. Byl nezbytný jako ranní káva s novinami. Informoval o tom Ivan Ivanov, šéfredaktor časopisu Rock & Pop, který Vlasáka považuje za jednoho z nejčtenějších hudebních publicistů.

Vladimír Vlasák se narodil se 11.2. 1958 v Pardubicích a vystudoval Vysokou školu dopravy a spojů v Žilině. Poté pracoval počátkem 80. let na dráze. V téže době, kdy žil krátce v Plzni, začal psát o hudbě Nejprve do Zemědělských novin, pak do festivalových a zájmových bulletinů či Gramorevue. Zaměřil se na folkové písničkáře a rock. Po přestěhování do Prahy se stal redaktorem měsíčníku Melodie. V roce 1990 se stal členem redakce nového hudebního magazínu Rock & Pop, ze kterého přestoupil do Lidových novin. Na jaře 1994 se stal na dvanáct let hudebním redaktorem MfDnes, později byl externím spolupracovníkem kulturní rubriky tohoto deníku."Od počátku devadesátých let, kdy odešel z redakce časopisu Rock & Pop a začal psát o muzice na stránkách deníku MfDnes, jeho články a téměř každodenní hudební zpravodajství patří k životu každého z nás jako ranní káva s novinami," napsal před časem Ivanov.

Učiteli v psaní o hudbě pro něj byli publicisté Jiří Černý, Petr Dorůžka nebo František Horáček. Sám Vlasák v jednom t z rozhovorů vzpomíná takto na svůj start v hudební publicistice: „Začátkem 80. let jsem projížděl kluby, protože se zvedla nová vlna kapel a přihlásil jsem se do kursu publicistiky při tehdejší Sekci mladé hudby. S kolegy Jardou Riedelem, Janou Šeblovou, Alešem Opekarem nebo Vladimírem Hanzelem jsme se přátelili a vydali samizdat článků o hudbě Špaček. Pak jsem přispíval do Zemědělských novin a začalo se to víc nabalovat."

Hudebník Vladimír Mišík o něm mimo jiné pro iDnes.cz řekl: „Jeden z mála, u nichž víte, že má muziku opravdu rád. Psal o ní takříkajíc srdcem a přitom k věci, přesně věděl, o čem píše, nepředváděl vlastní exhibice jako jiní." Vzpomíná na něj i zpěvák Václav Neckář, který jej chválí za to, že to byl kritik, který nesmírně pilně a svědomitě sbíral informace.

Vlasák psal také knihy s hudební tematikou, například Československou rockovou poezii 1959-1989 nebo vzpomínky Václava Neckáře Cesta do mé paměti. Jubileu nejpopulárnějšího tuzemského zpěváka věnoval knihu Karel Gott - 70, svůj oblíbený hudební styl popsal v knize Folkaři (viz obrázek). Je také autorem románu Bez iluzí, v němž popsal zákulisí pěveckých soutěží.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB