Dáma britského impéria Gillian Weir vzdá hold Jiřímu Ropkovi


Weir-Gillian-foto Gillian WeirPrvní koncert Mezinárodního varhanního festivalu, který se letos již po sedmnácté uskuteční v bazilice sv. Jakuba v Praze, bude věnován českému skladateli a varhaníku Jiřímu Ropkovi. Hold mu vzdá hold přední světová varhanice a uznávaná popularizátorka varhanní hudby Gillian Weir. Koncert se koná 2. srpna od 19.00 hod.

Úvodní večer 17. ročníku Mezinárodního varhanního festivalu bude věnován nedožitým 90. narozeninám českého skladatele a varhaníka Jiřího Ropka (1922 – 2005). Ropek za svatojakubské varhany usedal téměř padesát let. Hru na varhany se u něj učili i Michael Kocáb a jazzový hudebník Milan Svoboda. Ropek s velkým úspěchem koncertoval po celém světě a jako první český varhaník se stal čestným členem londýnské královské společnosti varhaníků.

Gillian Weir, kterou s Ropkem pojilo dlouholeté přátelství, na koncertě zahraje Ropkovu nejhranější skladbu Variace na Victimae Paschali Laudes. Dále zazní jedna z nejlepších varhanních skladeb 20. století - podmanivá Sonata eroica od Josepha Jongena, oblíbené Bachovo Pastorále F dur, duchovní kompozice F. Listze a melodická Toccata od u nás téměř neznámého uzbeckého autora Georgije Mušela.

Gillian Weir získala věhlas nejen díky svému nadání, píli, vtipu a šarmu, ale také zásluhou šestidílného televizního seriálu BBC nazvaného The King of Instruments (Královský nástroj). Ten v roce 1989 přitáhl více než 2 milióny britských diváků a pro jeho uměleckou výjimečnost ho poté převzalo mnoho zemí světa.

Šlechtický titul Dame Commander of the British Empire (Dáma britského impéria) Gillian Weir obdržela od anglické královny v roce 1996. Za své nahrávky u firmy Argo byla časopisem Classic CD zařazena mezi sto nejlepších hráčů století.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB