Pussy Riot se zastává i Red Hot Chili Peppers


Pussy RiotHudební formace Red Hot Chili Peppers na svých koncertech v Rusku veřejně podpořila členky ruské punkové skupiny Pussy Riot. Naděždě Tolokonnikové, Marii Aľochině a Jekaterine Samucevič z feministické punkové kapely Pussy Riot v pondělí 23. července moskevský soud prodloužil vyšetřovací vazbu až do 12. ledna 2013.

Red Hot Chili Peppers je americká funk-rocková kapela, s částečně rapovými prvky a prvky punku. Hrají už téměř 30 let. Jejich hudebníci, Anthony Kiedis a Michael "Flea" Balzar, se na koncertě v Petrohradě a v Moskvě hlasitě vyjádřili na podporu zadržovaných členek. Kiedis měl oblečené tričko s nápisem Pussy Riot a v neděli během vystoupení na koncertě na stadionu v moskevských Lužnikách ještě přečetl část dopisu od jednoho z manželů muzikantek. ,,Naďa, Káťa a Máša, milujeme vás, podporujeme vás a jsme tady, abychom vám pomohli, "stálo v dopise. 

Na uvěznění členek skupiny reagovalo několik českých hudebníků. 15. května 2012 byl na jejich podporu uspořádán koncert v pražském Lucerna Music Baru pod názvem "Už zase zavírají muzikanty". Na koncertě vystoupili například The Plastic People of the Universe, Už jsme doma, Filip Topol, Vlastimil Třešňák, Echt! a další. Situace Pussy Riot je někdy přirovnávána ke kriminalizaci undergroundu a skupiny The Plastic People of the Universe v roce 1976. Na Václavském náměstí v Praze zase vyrostla nedávno třicet metrů dlouhá zeď, na níž mohli příchozí psát vzkazy pro zatčené aktivistky. Na zeď tehdy napsal vzkaz i ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Jekaterinu Samucevič, Mariu Aľochina a Nadeždu Tolokonnikovu policie zadržela v únoru poté, co přerušily mši v moskevské katedrále Krista Spasitele a odzpívaly tam píseň s textem: Bohorodičko, vyžeň Putina! Trojici obžalovaných žen hrozí až sedm let vězení. Proces by se měl vysílat v přímém přenosu na internetu.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB