Český lev: Z dvanácti nominací uplatnilo Havlovo Odcházení dvě


cesky lev cenaZato film Poupata režiséra Zdeňka Jiráského, který měl deset nominací, získal čtyři křišťálové sošky, a to za nejlepší film, režii, kameru a hlavní mužskou roli. Stal se tak nejlepším filmem roku 2011. Za film Odcházení dostal Českého lva za scénář Václav Havel a za střih Jiří Brožek. Cenu za scénář převzala Dagmar Havlová.

"Děkuju za sebe i za Vaška, určitě by měl radost. I já mám radost," uvedla při převzetí ceny za scénář Havlová. Producent Havlova režijního debutu Odcházení Jaroslav Bouček měl radost jak z tohoto uznání, tak z Českého lva pro střihače snímku Jiřího Brožka."Odcházení stále cestuje po světě, zahájili jsme i prodeje do televizí a uvidíme, jak to dopadne. Obě ty sošky jsou zasloužené," řekl Bouček. Podle něj má tento snímek svůj čas. Je přesvědčen, že se stane slavným až tak za dvacet let. "Jsem nadšen. Hlavně, že Českého lva dostal Václav Havel," dodal Bouček k filmu, který v kinech zhlédlo necelých 50.000 diváků.

Cenu za mimořádný přínos české kinematografii získal Josef Somr, jemuž přítomní poděkovali vestoje, a za divácky nejúspěšnější film Muži v naději režisér Jiří Vejdělek. Film Alois Nebel Tomáše Luňáka proměnil z osmi nominací tři, získal ocenění za hudbu, zvuk a výtvarné řešení. Film Nevinnost režiséra Jana Hřebejka bodoval v hereckých kategoriích; ocenění za hlavní ženskou roli dostala Anna Geislerová, která tak už má pět Českých lvů, a za vedlejší mužskou roli Hynek Čermák. Za vedlejší ženskou roli ve filmu Dům režisérky Zuzany Liové si odnesla sošku Taťjana Medvecká.

Nejlepším dokumentem se stal snímek Pod sluncem tma režiséra Martina Marečka. Ten v děkovné řeči vyjádřil přání, aby sponzor večera Mattoni v sobě objevil lva a přistoupil k renovaci zchátralého areálu Lázní Kyselka na Karlovarsku.

Ve Velkém sále Lucerny bylo rozdáno patnáct Českých lvů. Držitele prestižních křišťálových sošek vyhlásila Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) v přímém přenosu České televize.

Dva z oceněných měli i v tento slavnostní večer pracovní povinnosti. Josef Somr spěchal z pódia do Violy, kde na něj publikum čekalo. Medvecká se v Lucerně objevila v kostýmu z inscenace Čechovova Platonova, zatímco v Divadle Na zábradlí měli prodlouženou přestávku. "Letím sem přímo z jeviště - to abyste si nemysleli, že mi hráblo," vysvětlila.

Večer pohotově moderovala zpěvačka Lucie Bílá, jíž asistovali urostlí polonazí tanečníci z Portugalska a Senegalu. Vyhlásila i výsledky ankety internetového portálu seznam.cz o nejoblíbenějšího českého herce a herečku - stali se jimi Ondřej Sokol a Zlata Adamovská.

Zatímco při lednovém vyhlašování Cen české filmové kritiky se vítězem stal snímek Roberta Sedláčka Rodina je základ státu, členové ČFTA mu z šesti nominací nedovolili proměnit ani jednu. V pěti kategoriích se však jejich mínění s většinovým názorem akademie setkalo.

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB