Čtyři slunce a jiné české filmy na světových festivalech

Čtyři slunceBěhem ledna se několik českých filmů objeví na respektovaných mezinárodních filmových festivalech a přehlídkách. Na účasti českých snímků a tvůrců na zahraničních festivalech v počátku roku 2012 se podílí České filmové centrum.

S největším ohlasem se setkalo přijetí filmu režiséra Bohdana Slámy Čtyři slunce do mezinárodní soutěže Sundance film festivalu, který se koná ve dnech od 19. do 29. ledna 2012. Festival věnoval Slámově tvorbě pozornost již v roce 2009, kdy byl zařazen do výběru zajímavých režisérských osobností, který sestavují redaktoři prestižního časopisu Variety. Snímek Čtyři slunce zde měl v sobotu 21. ledna světovou premiéru a dále bude uveden v pěti festivalových projekcích. "Je to jeden z těch filmů, které vám dávají pocit skutečného života, ale má i mnoho jiných, filmových kvalit. Myslím, že ten film je skvělý," hodnotil Slámovu novinku programový ředitel festivalu John Nein pro Českou televizi. Snímky režiséra Slámy, ať už Štěstí, Venkovský učitel nebo nyní Čtyři slunce, jsou ze života a překvapují svojí až bolestnou syrovostí. "Všechny ty filmy, když se podívám zpátky, jsou o tom, aby se lidi pokoušeli řešit vztahové boláky. Jsme pak šťastní, když se jim to podaří, a nešťastní, když ne," zhodnotil své filmy pro ČT režisér Sláma.

24. Premiers Plans Film Festival, který probíhá od 20. - 29.1. 2012 ve francouzském Angers, uvede v soutěžní sekci European student films snímek studenta FAMU Jakuba Šmída Neplavci. Snímek se odehrává v polozapomenutém rekreačním středisku, tam přijíždí šestnáctiletá Vendula, která je překvapená, že se zde vůbec nic neděje. Jen parta místních teenagerů popíjí a zabíjí čas během čekání na chvíli, kdy se místní bazén napustí. Dále bude v soutěžní sekci European animated films uveden animovaný film Life is a Bitch Michaely Hoffové z FAMU. Mezinárodní festival krátkých filmů v Clermont-Ferrand ve Francii, jehož 34. ročník probíhá od 27.1. do 4.2.2012 vybral do soutěžní sekce International Competition snímek Graffitiger Libory Pixy. Jedenáctiminutový kombinovaný nápaditý snímek o tygrovi, který zůstal napospas džungli velkoměsta, má již na svém kontě řadu ocenění včetně nominace na tzv. studentského Oscara. Účast mladých umělců na festivalech podpořilo České filmové centrum.

Mezinárodní filmový festival v Rotterdamu patří k místům, kde se českým snímkům daří a jsou zde vítány. Režisér Bohdan Sláma v Rotterdamu před lety vlastně odstartoval mezinárodní kariéru filmem Divoké včely. V nesoutěžní sekci SPECTRUM, letošního 41. ročníku se uskuteční evropská premiéra Slámova snímku Čtyři slunce. Příběh filmu se odehrává na menším českém městě, točil se v jihočeské vsi Mirotice. Rodina a její přátelé se pomalu smiřují s realitou své každodennosti, ale zároveň mají v sobě touhu proměnit svůj život k lepšímu. „Jádro příběhu představuje vztah muže a ženy, jejich vztah k dětem i k sobě samotným," říká režisér Sláma. Téměř čtyřicetiletý, ale nevyzrálý otec, od rodiny přezdívaný Fogi (Jaroslav Plesl) se stále nedokázal poučit z vlastních chyb. Jeho nápady s sebou přinášejí komické momenty i přešlapy. Se svou partnerkou Janou (Anna Geislerová), která jen zaměstnaná jako úřednice na poště, vychovávají dvě děti. Starší z nich je dospívající syn Fogiho z prvního manželství Véna (Marek Šácha), který v tomto příběhu sehraje klíčovou roli. Jana se v manželství necítí šťastná. Drama vrcholí v momentě, kdy Fogiho vyhodí z práce a ona si najde milence (Igor Chmela). Nečekané událostí z povzdálí sleduje a možná nakonec ovlivní místní guru Karel, jehož ztvární v nezvyklé herecké poloze Karel Roden.

Kromě toho bude ve stejné v sekci promítán dokumentární snímek Punk in Africa režisérů Keitha Jonese and Deona Maase, který vznikl v koprodukci České republiky a JAR. Dále bude na Rotterdamském festivalu uveden v sekci SPECTRUM SHORTS dokument Mrtvá trať debutujícího Šimona Špidly za osobní účasti režiséra. Rotterdamský festival proběhne ve dnech 25.1.-5.2. 2012.

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB