Letní filmová škola je v plném proudu


Fero FeničLetošní LFŠ byla oficiálně zahájena v pondělí 25. 7. Plný sál kina Hvězda sledoval předání ocenění Emiru Kusturicovi a Otakaru Vávrovi. Pátý den letošní filmové školy, která začala neoficiálně v pátek 22. 7., přichystal pro každého něco. V Redutě začaly diskuze a přednášky k sekci Spektrum: „11. září a hrozba terorismu," na stejném místě pak následovaly Lekce filmu Eduarda Grečnera a Freda Kelemena. Fero Fenič ve Hvězdě obdrží Výroční cenu AČFK. Je zakladatelem společnosti Febio a filmového festivalu Febiofest. Předávání ceny se zúčastní tito hosté: Martin Šulík (režisér snímku Cigán), Marek Leščák (scenárista), Igor Hudec (producent) a Martin Šec (kameraman). Music Stage LFŠ nabídla skupiny „Ahmed má hlad" a „Neočekávaný dýchánek."

V rámci doprovodného programu mohou účastníci LFŠ zhlédnout několik výstav. Stanislav Špoula v Galerii Reduta vystavuje fotografie české menšiny v rumunském Banátu, stejné téma zpracoval Aleš Smékal, jehož snímky jsou k vidění tamtéž v Galerijní chodbě. Malířská tvorba „Circlecinema" Jakuba Tomáše je inspirovaná světem kina. Je možné ji navštívit v galerii Slováckého divadla UH. Kresby a malby Václava Kadrnka, režiséra filmu Osmdesát dopisů, jsou v galerii Cafe Portal. Vernisáž proběhne 29. 7. v 17:00. Interaktivní projekt je optická prezentace Michala Ščuglíka „Finger paint." U budovy umělecko-průmyslové školy na Palackém náměstí si kolemjdoucí mezi 21h - 22h mohou pouhým pohybem ruky pomalovat budovu bývalého vězení. Další zajímavostí je putovní výstava Respekt institutu nazvaná Korupce po česku na Mariánském náměstí, která představuje 20 významných kauz korupce a zpronevěry od roku 1989.

V pondělí 25. 7. byl hostem fotografického workshopu Karla Cudlína významný moravsko-nizozemský fotograf, filmař, myslitel a vynálezce Vojta Dukát. Žije střídavě v Brně a v Haagu a velkou část života tráví na cestách. "Je velmi těžké se s ním osobně potkat a vidět jeho dílo," uvádějí organizátoři. Vojta Dukát se narodil v roce 1947, byl dvakrát nominován na cenu prestižní fotografické agentury Magnum Photos (1974, 1976). Uspořádal několik výstav ve významných nizozemských institucích, jako je např. Stedelijk muzeum v Amsterodamu.

Stále se akreditují noví a noví účastníci a hosté. Během přesunů z promítacích míst můžete potkat třeba Ivana Trojana, který se jako zástupce hereckého ansámblu zúčastnil projekce snímku Viditelný svět, a to společně s režisérem filmu Peterem Kryštúfkem. Také zde můžete narazit na Andreie Ujicu, rumunského dokumentaristu, nebo Dudleyho Andrewa, amerického filmového kritika.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB