Marienbad Film Festival odhalil část programu a vizuál čtvrtého ročníku


Čtvrtý ročník Marienbad Film Festivalu se uskuteční v posledním prázdninovém týdnu v Mariánských Lázních. Od 28. do 31. srpna 2019 nabídne program se zaměřením na experimentální snímky, světové filmové klasiky prezentované v neotřelé podobě a vzpomene i na velikána české divadelní režie Petra Lébla. Letošní festivalový plakát je inspirovaný filmovou klasikou režiséra Alaina Resnaise Loni v Marienbadu.

Mariánské Lázně. Foto: Donald Judge, Flickr, CC BY 2.0

 

Marienbad Film Festival vzpomene na režiséra, herce, výtvarníka a uměleckého šéfa Divadla Na zábradlí Petra Lébla. Na konci tohoto roku uplyne 20 let od jeho úmrtí, a přesto, že je režisérovo jméno spojené především s divadlem, zaměří se festival na Léblovu režisérskou televizní práci a současně nahlédne na jeho život z pohledů jiných režisérů dokumentárních snímků a televizních pořadů.

„Chceme poukázat na Petra Lébla jako filmaře. Vzpomeneme na jeho televizní díla, reportáže nebo debatní pořady, které vytvořil pro Českou televizi. Taky promítneme záznamy jeho divadelních inscenací,“ říká Lubomír Konečný, umělecký ředitel festivalu.

Logo Marienbad Film Festivalu Nová sekce Extravaganza otevře kulturní prostor vytvořený pro účely festivalu, původní kinokavárnu, ve které se budou servírovat prověřené divácké tituly.

Ve workshopově koncipované sekci Forum Marienbad se objeví experimentálně laděné filmy z celého světa vybrané na základě mezinárodní výzvy. „Do čtvrtého ročníku se nám přihlásilo celkem 142 děl ze 32 zemí. Festival tvůrcům poskytuje prezentační prostor, podmínkou je však jejich přítomnost na festivalu,“ podotýká ředitelka festivalu Zuzana Stejskalová.

Současné domácí filmové tvorbě v oblasti experimentu formy a narace bude věnována hlavní sekce festivalu Theatre Electrique a mezinárodní sekce Cinema Excelsior se zaměří na profil a tvorbu vybrané zahraniční osobnosti.

Mariánskolázeňský spolek Švihák spojil opět síly s hudebním magazínem Full Moon a společně se postarají o doprovodný program Marienbad Film Festivalu. Na Kolonádě Ferdinandova pramene vystoupí Katarzia, Zabelov Group, +-0, Market, Kittchen, Aid Kid, a Isama Zing. Filmový program doplní i přednášky, klipové pořady a workshop elektronické hudby.

Vizuál čtvrtého ročníku festivalu doznal výrazné změny. Postaral se o to přední český grafický designér a typograf Jakub Samek, který se nechal inspirovat snímkem Loni v Marienbadu (1961) režiséra Alaina Resnaise. Klenot světové kinematografie podnítil i myšlenku založení festivalu.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP