Cannes 2018: Multi kulti, Trump - mutherf*cker a ceny


 

Spike Lee foto youtubeNěkdo již dříve v  zahraničních médiích poznamenal na adresu Francie, že je to multi-kulti země, vyjmenoval všechny možné osobnosti uměleckého, politického světa od Aznavoura až po Nicolase Sarkoziho nebo Zidéne Zidana a popisoval, jak je cizinec ve Francii ctěný a je pánem. (vlevo režisér Spike Lee)

 

 

 Reportáž: Cannes 2018 – sebestřednost artové kinematografie

 

 

Nyní se v malém pobřežní město Cannes stalo během festivalu multi-kulti a zasloužil se o to nejen „obsah“ festivalu, ale v jeho průběhu také slavný americký režisér, herec a producent Spike Lee (vlastním jménem Shelton Jackson Lee), který na festivalu představil svůj nový film BlacKkKlansman. Film, založený na skutečném příběhu, je o afro-americkém policistovi, který v roce 1979 se dostal jako tajný agent mezi členy Ku-klux-klanu a film končí dokumentárními momenty ze současnosti - násilím „alternativní pravice-alt-right“ v Charlottesville. Této tématiky Spike Lee využil, aby se opřel do amerického prezidenta, kdy Trump neodsoudil Ku Klux Klan a tvrdil, že za vše nesou odpovědnost obě strany (viz).

 

Řeč Spike Leeho média v titulcích nazvala „Ameriko probuď se“, neboť režisér poukázal, že „pravicovost“ představená v Charlottesville se podle Leeho šíří po  celých USA. „My, Američané se musíme probudit. Nemůžeme být nevšímaví, neboť to není problém bílí nebo černí či hnědí – to, co se v USA děje, se týká každého,“ řekl Lee a pokračoval: „Máme v Bílém domě chlápka, jehož zkurvené jméno se mi ani nechce vyslovit, ten motherf*cker dostal šanci nejen vůči Američanům, ale k celému světu mluvit o lásce a nikoli o nenávisti. Ten hajzl se ale nedokázal postavit proti zasr**ýmu Ku-klux-klanu a náckovským bláznům… Film BlacKkKlansman znamená pro mne volání k probuzení… ten film pramení z mého srdce a nestarám se o to, co o něm řeknou kritici, ten film je na správné straně historie.“

 

Ještě, než americký režisér přednesl tento svůj projev, získal jeho film po promítnutí na festivalu v Cannes od diváků desetiminutový potlesk ve stoje („ten-minute standing ovation at Cannes“).

 

Film BlacKkKlansman hlavní cenu sice nevydobyl, Zlatá palma patří japonskému snímku Manbiki kazoku (Zloději z obchodů) režiséra Hirokazua Kore'edy, skončil druhý s cenou Grand Prix, ale zato měl největšími ovace, které se projevily nejen po zhlédnutí, ale již během promítání.

 

 

Další výsledky:

Nejlepší režie: Pawel Pawlikowski - Zimna wojna (Studená válka) – Polsko

Nejlepší scénář (dvě ocenění): Džafaru Sanahí a Nader Saeivar- Se rokh (Tři tváře) - Írán

Alice Rohrwacherová - Lazzaro Felice (Šťastný Lazzaro) – Itálie

Nejlepší mužský herecký výkon: Marcello Fonte - Dogman (Chlapík od psů) - Itálie

Nejlepší ženský herecký výkon: Samal Esljamová – Ajka –Kazachstán

Cena poroty: Nadine Labakiová (režisérka) – Capharnaüm - LIbanon

Zvláštní Zlatá palma (udělená poprvé): - neustále nové definování kinematografie“ Jean-Luc Godard

 

 

Hommage à Miloš Forman a politika

Začátek 71.ročníku festivalu byl rovněž ve znamení vzpomínky na Miloše Formana, který zemřel letos v dubnu. Na pláži ve festivalovém kině se promítal jeho film Hoří má panenko. Je to film, který zde měl v Cannes soutěžit v roce 1968, ale z podnětu francouzských levicových intelektuálů byl nakonec z festivalové přehlídky vyloučen. Forman dostal v Cannes Zvláštní cenu poroty o dva roky později za film Taking off.

 

Z výše uvedeného je vidět, že filmový festival v Cannes vždy byl, je a zřejmě nadále bude svým způsobem namočený do politiky, ať to bylo v roce 1968 nebo dnes vzpomínaným projevem amerického režiséra Leeho. Své o Cannes ví srbský režisér Emir Kusturica, jehož film na Mléčné dráze nebyl loni na přehlídku vybrán. Kusturica to vysvětloval politickou motivací – jeho přátelstvím s Putinem. Srbský režisér natolik na Cannes zanevřel, že letos odmítl pozvání svého kolegy herce Miloše Bikoviće, aby s ním odjel na festival představit projekt velkofilmu o Nikolovi Teslovi o jeho rivalství s Thomasem Edisonem. Film se vyrábí v srbsko-americko-ruské koprodukci s rozpočtem 15 milionů dolarů, a to v anglickém jazyce (tak je napsán scénář), hlavní postavu Tesly má hrát Ethan Hawke a režie se ujme Aleksandar Boguslovski.

 

 

 Trailer: BLACKkKLANSMAN

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB