Zlá CIA a pilot, který už neví, kam doma dá všechny ty neprané peníze
Nebeský gauner plakátScenárista Gary Spinelli (Dokonalá skrýš, 2012) byl pár let autorem snad nejlepšího nerealizovaného filmu roku 2014, ale o jeho práci projevil zájem sám božský Tom Cruise (*1962), takže dnes můžete zajít do multikina na životopis (skutečného) Barry Seala Nebeský gauner. A co zhlédnete, najdete-li čas? Lapidárně řečeno něco mezi Chyť mě, když to dokážeš a Vlkem z Wall Street. A projdete se i díky soundtracku, sestavenému z dobových hitů, (poměrně špinavou) částí moderní americké historie.

 

 

Své „šplechty“ navíc připojují postupně k věci také četní první muži Bílého domu, počínaje Jimmie Carterem a konče... Teprve Bushem starším. Tady ale nutno upřesnit, že se prvořadě pohybujeme v letech osmdesátých a ta jediná skutečná prezidentská sóla tudíž na plátně dostali manželé Reaganovi alias doposud první hollywodský výsadek ve zmíněném washingtonském obydlí. A prvořadě tu ovšem hraje Ronnie Reagan sám a osobně. Jednak dík záznamům televizních projevů, v nichž po právu brojil taky proti narkotikům a narkobaronům, jednak skrz poutavéBarry-Seal-Nebesky-gauner poster sekvence jeho filmů, v jedné z nich na Divokém západě odstřelí svého soupeře a v jiné z nich jej aspoň nakope.
Významné místo ovšem dostává i (před několika měsíci zesnulý) panamský diktátor Manuel Noriega (11. 2. 1934–29. 5. 2017), s nímž se Seal spřátelil, anebo kolumbijský drogový baron Pablo Escobar (1949–1993), další jeho kamarád a svého času sedmý nejbohatší občan zeměkoule (ale i tvůrce nechvalně pověstného Mendellínského kartelu).
A sám Barry Seal (1939–1986, https://en.wikipedia.org/wiki/Barry_Seal)? Ten autory filmu v podstatě není zobrazován nijak negativně a jen co vtipálek a chlapík, který se nebojí přijímat výzvy. Jak to ale už na šikmé ploše chodí, je postupně zatlačován do rolí, které by si původně nevybral, a velmi typický je tu i problém s „černou ovcí rodiny“. Skrze tyto tvory jako by snad totiž sám Pán Bůh dost často trestal různé mafiány... a v našem případě Seala.
Ten totiž, jak se zdá, doplatil i na svého idiotského švagra a... „Nebožátko!“ vzdychne posléze snad každá žena při pohledu na Toma. „Podlá, ó, ta hnusná a prohnilá CIA, pro niž dělal! Nakonec jej eliminovala. Zmetci!“
A dáma bude mít svou pravdu. Nicméně by mě zajímalo, co si tedy měla americká tajná služba s někým jako Barry Seal počít? A ptám se: Co asi v podobných případech učiní každá obdobná organizace světa?
Víme co. Ale je to vlastně jedno a na konci filmu v sále stejně nikdo nepochybuje, že si Barry souzených mu 46 let života užil. Jako málokdo z nás. A kupříkladu v momentech, kdy se doma i s rodinou doslova topí v bankovkách, přechází tento film do skutečné komedie, a to i kdyby nechtěl. (A nezapomeňte, že také filuta Escobar na vrcholu kariéry vydělával až šedesát milionů dolarů denně!)
Nebudu už vyzrazovat víc podrobností, ale ještě na jeden moment scénáře přece upozorním. A který je to?
Chvíle, kdy proti sobě stojí Barry a onen agent, který jej zverboval (Domhnall Gleeson takřka co zprvu nerozeznatelný ďábel), přičemž taška posazená na křídlo letadla je (nenápadně) plná peněz. A tehdy Barry Seal říká: „... a možná si můžu nechat i tu tašku...“
Člen CIA: „Jakou tašku?“
Vždy totiž jednou věcí zůstane, jakým způsobem tajné služby programují práci na ni napojených schopných mužů i žen, a jinou už věcí zůstane, jak své instrukce v praxi aplikovali jednotliví agenti.
Ne, nejsem si jist, zda je Tom Cruise dál jediný muž na Zemi, proti němuž se konkurenční studia bojí v momentě premiér jeho filmů nasadit vlastní blockbustery... Ale nemůžu než konstatovat, že hrát umí, a že jeho charisma je pořád poměrně ohromující.
A co otázka i problém tudíž zbude jen to, zda by nebylo etičtější propůjčovat takové charisma i dál spíš hlavnímu hrdinovi seriálu Mission: Impossible.
Ať totiž byl Barry Seal jakýkoli, Cruise z něj dnes dodatečně stvořil ikonu, která je skutečnosti vzdálena asi tak milion světelných let. Navzdory vší předchozí chvále o tom nepochybuji.


Barry Seal: Nebeský gauner. USA 2017. Scénář Gary Spinelli. Režie Doug Liman. Hrají Tom Cruise, Domhnall Gleeson, Sarah Wrightová, Ronald Reagan a další. 114 minut.

Trailer

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Úterý, 29 Srpen 2017 13:32 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB