Objektivní pravda o filmu Po strništi bos
po strništi bos plakátVezměme to postupně:
Režie, kamera, hudba? Výborné. Herecké výkony?

 

 

Obávám se, že Ondřej Vetchý, který náleží mezi herce, kteří mohou před kamerou jen žít; žije v tomto filmu z podstaty; respektive z ní těží až moc.
Obávám se, že Jan Tříska roli zvládl metodou zkušeného šmíráka. Je herec, jehož bych nazval silovým, zaujímá pózy, které mu takřka uvěříme, ale zrovna jako Vetchý byl obsazen, anžto už náleží „do party“.
Obávám se, že Tereza Voříšková je herečka, která je ještě X-krát nahraditelnější než Tříska a Vetchý. Aspoň v tomto filmu. Velmi by mě, Terezo, zajímalo, jaký bys podala výkon, kdyby nebyl Jan Svěrák tak výborný režisér a neměl schopného kameramana.
Obávám se, že Miloš Forman měl kdysi pravdu, když Petra Bruknera (bratra básníka pro děti) označil za nejlepšího našeho „neherce“. V tomto případě však chválím, byť prostoru dostal (snad kvůli krácení scénáře?) až příliš málo.
Obávám se, že neherec Zdeněk Svěrák „žije“ ve filmu, jen to kypí, a jeho scény zastřou mnoho a mnoho jiných. Škoda, že jich není víc.
Samostatnou kapitolou jsou dětští herci. Podle mého názoru film spolu s Oldřichem Kaiserem zachraňují. Sice se některé repliky měly v jejich ústech ještě odjemnit (a některé debaty jsou moc dospělé), ale komu čest, tomu čest, a i s děcky to Jan Svěrák umí.


Scénář? To, co starý Svěrák napsal, je efektní mozaika vzpomínek. Do ní je vsunut příběh otcem (Tříska) zavrženého syna (Kaiser); ten ale není podle mého názoru dostatečně rozvinutý. „Protože ho vidíš očima toho chlapce!“ řekne mi asi Zdeněk Svěrák, ale to neberu. Chybí mi okolnosti, za nichž zapovězený padne, a v žádném případě je nevyváží historka o tom, že Kaiser trval na tom, že bude ve finále v rakvi, ačkoli neviděn. Tu informaci jsem aspoň našel v pěkné knize o filmu, kterou jsem si koupil, z níž ale tady nečerpám; jest to artefakt reklamní, i když nedryáčnicky, ale stále jen reklamní.
Není pochyb, řekl bych závěrem, že Zdeněk Svěrák může být spokojen. Má zlatého syna s talentem, který věnoval dílu, které je umně napsáno, ale neskládá se bohužel z dostatečně nosného materiálu. Svěráci stvořili učebnici, a to dobrou, ale kvůli stopáži i tak stále jen úryvkovitou. Ano, i takové to tenkrát bylo, ale spousta toho stejně chybí a je až zoufalé, čím vším si tvůrci museli vypomoci, aby z ničeho upletli bič. A tady mám třeba na mysli chlapcovy sny, které až příliš upomínají na Bylo nás pět. A tady má na mysli také čůrání, prsa žen, hovínka na dvoře a koneckonců i vozíčkáře (který právě v tom snu létá). Ne, ne, ne; nic z toho není napadnutelné, ba vše to je napadnuté a dobře natočené; ale je to současně úporná snaha udržet divákovu pozornost v oblastech, které jsou průměrnou poezií, nikoli však příběhem. Takže jaká je ta má subjektivní (a jistěže tedy ne objektivní, jak se kasám v titulku) pravda o filmu Po strništi bos?

 

Tady ji shrnu:
Brečel jsem (nejméně dvakrát), eroticky jsem se nevzrušil (což pokládám za pozitivum), poučil jsem se o řadě detailů (ale většinu těch věcí jsem z historie věděl), líbil se mi hlavní hrdina (i on film zachraňuje), líbil se mi starý Svěrák, když překřikoval Hitlerovy narozeniny hlasy ptáčků, zamlouvalo se mi, že dílo nesklouzlo do patosu ani kýče (i když to místy hrozilo), ale herci neměli velmi často co hrát a výsledkem se stal jakýsi mistrný podvod. Že to všechno drží pohromadě, je totiž malý zázrak, a režisér by si za to možná zasloužil dalšího Oscara.


P. S.
Opakovanou propagací (zcela brakového) románu kapitána Williama Earla Johnse o „Modrém nebezpečí“ si mě ovšem do jisté míry usmířil i scenárista, kterému nicméně jakýkoli vztah k pilotu (a později majoru) Bigglesworthovi (inspirovaném, mimochodem, částečně i Lawrencem z Arábie) zvládám opravdu jen stěží uvěřit.


Po strništi bos. Podle knižních vzpomínek Zdeňka Svěráka na dětství napsal Jan Svěrák a dialogy doplnil jeho otec. Režie Jan Svěrák. Kamera Vladimír Smutný. Hudba Michal Novinsky. Česko/Slovensko/Dánsko. 111 minut

Trailer:

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Čtvrtek, 24 Srpen 2017 09:01 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB