Nolan: Film Dunkerk


Ch Nolan plakátUsednete a rázem jste uprostřed jara 1940. Na hlavy vám dopadají z nebe papíry. Jeden seberete. Jde o Hitlerův leták. „Jste obklíčeni u moře! Vzdejte se!“ A pak... Ohromující; i když někteří diváci (vsadím se) ani nepostřehnout, že se děj tohoto Nolanova filmu současně odehrává ve třech časových rovinách: za týden, za den a za hodinu.

 

 

 

Zdá se to až neuvěřitelné, ale je tomu tak. Režisér (a současně scenárista) ony roviny skloubil takřka nepostřehnutelně a protnou se teprve ke konci jeho díla. Fakticky v nanosekundě. A přece mi syn sebevědomě řekl: „Ještě nejméně komplikovaný Nolanův film." (vlevo na snímku Christopher Nolan)

Inu, nevím... Dojem je ale rozhodně neskutečný a nepochybně dosud nebyl působivější válečný „spektákl“ natočen. Přitom je historicky věrný, nelze jej nevidět podruhé a dejme tomu Steven Spielberg můžeDunkirk snímek z filmu přijít Christopheru Nolanovi leda zplihle, uznale gratulovat. Na toto nemá.

Nechci v tomto případě nic prozrazovat (takzvaně spoilerovat), ale pár informací poskytnu přece.

1. DLOUHÉ MLČENÍ jisté postavy bude zdůvodněno. A to jak? On... Ne, nikoli, němý muž to nebyl.

2. Nebýt jednoho ze záběrů na konci, Nolan natočil Dunkerk, aniž uvidíme jediného německého vojáka. „Protože tady nejde o politiku, nacismus a Churchilla,“ jako by naznačoval. „Zde šlo o nesmyslnost, anonymitu a vojenskou techniku; ale i o „civily“ v lodičkách.“

Nemyslím, že bych měl dispozici na sofistikovanější výklady podobného veledíla, ale vím, že jsme cokoli podobného v kině ještě neviděli - a nikdo další také ne.

Aniž by se ovšem režisér (a kameraman Hoyle Van Hoytema) drželi jen několika postav (které střídavě, ale o to úporněji sledují), nešlo by tento dojem nikdy vytvořit... Človíčku, jsi jen mravencem v soukolí, uvědomíme si, když sledujeme očima onoho vojáčka ohromující (a chvílemi zase méně ohromující) evakuaci.

Film je až pozoruhodně krátký; tedy rozhodně na to, co za časovou jednotku předvedl, a tvůrcům Nolanova kalibru lze skutečně jen závidět. I když se opravím. Takovýto tvůrce existuje dnes zřejmě pouze jeden.

 

DUNKERK. Scénář a režie Christopher Nolan. USA/Británie/Francie/Holandsko. Hudba Hans Zimmer. Hrají Mark Rylance. Tom Hardy, Kenneth Branagh, Will Attenborough, Cilian Murphy a další. 2017. 107 minut

 

Trailer:

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB