Dvacet let od Absolutní moci aneb Eastwood jako zloděj-esoeastwood plakátNedoceněn, ó, jak nedoceněn je Eastwoodem režírovaný film Absolutní moc! Známý herec tu hraje mistra všech zlodějů, ba „jednoho z pěti nejlepších“, a nejenže sofistikovaně vykrádá vily milionářů (a to i „těch hodnejch“, abych se pokusil o vtip), ale jedná dokonce tak neskutečně rafinovaně, že dotyční okradení obvykle ani dlouho, dlouho po aktu ještě nezjistí, že okradeni vůbec byli!

 

 

Chladnokrevnost, až děsivá, přitom hraje prim. Clint ji předvádí věru věrohodně. A konkrétně ve scéně úniku oknem na poslední chvíli, která je velice působivě prostříhána s paralelním během ochranky prezidenta USA.
Toho představuje dosti „vilně“ král herců Gene Hackman a můžeme tedy Absolutní moc označit i za pozdější kontrapunkt k filmu S nasazením života (1993), v němž hrál Eastwood oddaného tělesného strážce prvního muže Spojených států (a v němž musel taky intenzivně „makat“ co běžec).
Ona ochranka v Absolutní moci ovšem jde po vykradači ne jako po vykradači, ale jako po nechtěném svědkovi. Čeho? Ovšemže Hackmanových milostných hrátek v dotyčné vile.
Film, který je adaptací úspěšného románu, obsahuje hned několik působivých zvratů a poněkud romantický motiv s „Clintovou“ dcerou, kterou dotyčný celoživotně neviděn vždy a stále špehuje. Tento motiv je sice pohádkově nepravděpodobný, ale jistě hezký. Nebo rozhodně aspoň zábavný a hlavně má vazbu na úvodní voyeurskou scénu, což je bod pro i jinak osvědčeného scenáristu a romanopisce Williama Goldmana (*1931).
Jinou už věcí jest, že Goldman, autor to vesměs perfektních filmů Butch Cassidy a Sundance Kid, Ukradený diamant, Velký Waldo Pepper, Stepfordské paničky, Všichni prezidentovi muži, Maratónec, Příliš vzdálený most, Misery nechce zemřít, Neviditelný na útěku, Srdce v Atlantidě či Pavučina snů) nechal Clintem ztvárněného zloděje Luthera Whitneyho umřít!
Tedy... Původně.
Asi si myslil, že i při spolupráci s firmou Malpaso (Clintovou produkční) si něco podobného smí dovolit, ale zmýlil se a Clint jej z omylu rád vyvedl. S klidem. Předvolal si scenáristu na osobní kobereček a povídá (necituji přesně): „Zní to, Wille, asi namyšleně a nezlob se, ale žádná postava, kterou budu já hrát, nemůže uprostřed filmu odejít na pravdu boží.“
I dočkáme se happy endu a vlastně několikanásobného.
Nicméně výsledný filmový produkt o délce dvou hodin tak či tak zůstal ve stínu dva roky předtím zrozeného kýče Madisonské mosty (a vůbec nepopírám, že vysoce působivého kýče).
Navíc...
Po premiéře Moci se psalo, že zde „chudák“ Clint Eastwood prvně vyhlíží kapánek starý.
Neřekl bych, že je to však pravda, a plejáda prvotřídních herců s ním mimo to hraje jako o život. Pod jeho, nezapomeňme, taktovkou. I vrátím se závěrem k oné nemravné scéně.
Chladný zloděj tu úplně neplánovaně usedne do křesla za „Alenčiným“ zrcadlem. Je totiž zaskočen a okolnostmi k tomu donucen, i musí se, a to jen a jen potichu, dívat na Hackmanovy pokusy o sex a... Co dodat?
Herecký minimalismus Eastwoodovy tváře tu, myslím, funguje. A zatímco „první muž Ameriky“ mlátí ženu, ta se nakonec začne bránit a je v sekundě odstřelena co králice ochrankou, Clint „tam za neprůhledným sklem“ nehne po celý ten čas – takřka – ani brvou.
I když... I když právě že občas hne. A vidí. Taky vy se na ten film někdy podívejte...


Poznámka: Přifařená a známá produkční firma Castle Rock Entertainment musela být při výrobě přibrána do hry z jednoduchého důvodu. Vlastní práva na adaptovaný román Davida Baldacciho (*1960), který vyšel právě před dvaceti lety také česky!

 

Trailer:

 


Absolute Power. 1997. Castle Rock Entertainment/Mapaso. Producenti: Clint Eastwood a Karen Spiegelová. Režie: Clint Eastwood. Scénář William Goldman. Hrají Clint Eastwood, Gene Hackman, Ed Harris, Scott Glenn, E. G. Marshall, Judy Davisová a další. 121 minut

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB