Loučení s Rogerem Moorem


roger mooreJe to velmi smutný paradox. Těšil jsem se, že letos v říjnu budu moct napsat článek, jehož prostřednictvím popřeji vše nejlepší Rogerovi Mooreovi k jeho 90. narozeninám. Místo toho ale o něm musím psát v souvislosti s jeho nečekaným úmrtím.

 

 

 

Každopádně ale o Rogeru Mooreovi píši už podruhé. Není to totiž tak dávno, co mi byl na Literárních novinách publikován článek o sérii filmů s Jamesem Bondem. A právě Mooreovi jsem v něm věnoval nemalé místo. Proč? Protože právě Roger Moore byl jedním z nejlepších představitelů agenta 007 a nebýt něj, celá série by asi už dávno skončila.

Zní to možná neuvěřitelně, ale Jamese Bonda hráli zatím pouze dva Angličané. Daniel Craig, jehož další angažmá je poněkud nejisté, a právě Roger Moore. Moore je ale výjimečný tím, že si roli agenta 007 patřičně užíval a nebral ji zbytečně vážně. Možná nepůsobil tak stylově jako Sean Connery, ale ze všech Bondů byl tím nejzábavnějším a nejvynalézavějším. A také nejstarším a nejdéle sloužícím. Ale popořádku...

Roger George Moore se narodil 14. října 1927 v jižním Londýně. Po II. světové válce našel uplatnění na divadle, v rozhlasu a především v televizi. Stal se hvězdou seriálu Svatý, který byl natolik úspěšný a populární, že v roce 1997 vznikl stejnojmenný film s Valem Kilmerem. Na televizní obrazovce se poprvé objevil v roce 1962, ve stejné době, kdy do kin přišla první bondovka s Connerym, legendární Dr. No...

Na rozdíl od Conneryho se sice Moore z Bondova stínu nikdy nevymanil, ale těžkou hlavu si s touto skutečností očividně nedělal. Agentem 007 se poprvé stal v roce 1973 prostřednictvím filmu Žít a nechat zemřít. Bondovská série tehdy procházela nemalou krizí. George Lazenby jako Conneryho nástupce neprošel a Connery byl ochoten vrátit se ke své nejslavnější roli pouze dočasně. Producentu Albertu R. Broccolimu a spol. tedy nezbylo nic jiného než co nejrychleji najít někoho, kdo by fanouškovskou základnu udržel pohromadě.

Moore, jemuž v té době táhlo na šestačtyřicet, byl pro roli Bonda přímo ideální volbou. Měl za sebou bohaté herecké zkušenosti, měl šarm i smysl pro ironii. A ocenili to jak kritici, tak diváci. Ty dvě nuly a sedmička padly Mooreovi stejně dokonale jako smoking. Ba co více, zatímco Lazenby se snažil Conneryho co nejvíce napodobit (a docela mu to i šlo), Moore si k postavě Bonda dokázal najít svou vlastní cestu!

Jamese Bonda si Roger Moore zahrál hned sedmkrát. Po Žít a nechat zemřít následovaly snímky Muž se zlatou zbraní (1974), Agent, který mne miloval (1977), Moonraker (1979), Jen pro tvé oči (1981), Chobotnička (1983) a Vyhlídka na vraždu (1985). Všechny byly dobré, některé dokonce dokonalé (Agent, který mne miloval a Chobotnička, z větší části i Moonraker), snad jen ta Vyhlídka na vraždu působila trochu rozpačitě, ale nešť. Moore byl jako Bond prostě perfektní a nebýt něj, celá série by asi nepřežila.

Roger Moore možná nebyl charakterním hercem, ale byl charakterním člověkem. Prosadil si, aby Lois Maxwellová zůstala slečnou Moneypenny až do jeho odchodu, a věnoval se charitativní činnosti a práci pro UNICEF, za což byl povýšen do šlechtického stavu. S Connerym ho pojilo dlouholeté přátelství a také Daniela Craiga se neváhal zastat. Do filmového nebe se Roger Moore odebral 23. května 2017. Z našich srdcí ale neodejde nikdy. Z toho mého určitě ne!

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB