Neživý Život


 

Life film plakátŽivot je příkladem filmu, o kterém má literární časopis mlčet; tedy pokud zrovna nechce uvést příklad totální umělecké prohry. Rovněž jde o názornou ukázku toho, že do téže řeky dvakrát nevstoupíte. Život je totiž jednoznačně pokus o nového Vetřelce a měl nastartovat obdobnou sérii. To se sice asi vydařilo, ale samotný film je vedle veledíla Ridley Scotta neskutečně nudný. I jako horor funguje pouze vysoce sporadicky a dle mého názoru vlastně jedině v pointě. Ta je, pravda, skutečně šokující, úděsná, zdrcující a až nečekaně hrůzná a bezvýchodná. 

 

 

 

A někdo by dodal, že také scenáristicky laciná. Ale to si nemyslím. Skutečně se jedná o zdárnou sekvenci toho typu, kdy se nic víc neprozrazuje, a kdybych to nyní udělal, úplným právem by mi upadla ústa.

Život má samozřejmě i některé další klady a především ten, že je technicky dobře, ne-li skvěle natočen. To ovšem samo o sobě nestačí, i když je ve scénáři přece aspoň jeden působivý zvrat, který jsme v podobně esenciální podobě ještě nikdy neviděli, řekl bych. Tedy když si odmyslím Burtonovu skvělou parodii Mars útočí! (1996).

Ten zvrat na rozdíl od pointy vyslepičím. Jako lidstvo se, lze to snad říct, domníváme, že objevení života v kosmu by se mohlo stát jakýmsi „přínosem“. Tento film onen pocit-ódu předvádí, ale pak i to, že pravý opak je daleko pravděpodobnější. Spíš by se nás onen zachycený život pokusil ničit.

Abyste uspěli s podobným filmem, jaký vytvořili dva průměrní scenáristi Rhett Reese a Paul Wernick (mj. tvůrci snímku Zombieland) a režisér Daniel Espinosa (*1977 ve Švédsku), museli byste zřejmě méně odkazovat na Vetřelce či Reanimátora a přijít skutečně s nějakým výrazným překvapením. To se však nestalo a rovněž letmé pokusy vstříknout na několik míst „veledíla“ jakousi „filozofii“ působí spíš úsměvně.

Sympatická naopak zůstala snaha ukotvovat hrdiny v realitě, i když jde často o polopatismy. Jeden astronaut kupříkladu na obrazovce sleduje porod své ženy na Zemi, což k námětu filmu, pravda, pasuje. Ale už například výrok „na katastrofu raketoplánu Challenger si dobře pamatuju, tehdy nás pustili ze školy dřív“, mi připadal jen jako až příliš jednoduchý přílepek.

A Život je dokonce natolik chabým hororem, že by ho nezachránilo ani hvězdné herecké obsazení. To se tu nekoná a ani třiatřicetiletá Švédka Rebecca Fergusonová, známá z (diskutabilní) Dívky ve vlaku, to nenapraví. Nejste-li tedy nevídaně filmově nepolíbeným teenagerem, naprosto v žádném případě s tímto odpadem neztrácejte čas a radši počkejte na druhý díl. Jistě bude natočen a může být jedině lepší.

 

Trailer

 

Život. USA 2017. Scénář Rhett Reese a Paul Wernick. Režie Daniel Espinosa. Kamera Seamus McGarvey. Hudba John Ekstrand. Hrají Jake Gyllenhaal, Rebecca Fergusonová, Ryan Reynolds, Hirojuki Sanada a další. 104 minut

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pátek, 07 Duben 2017 15:18 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB