Film-historie: Humphrey Bogart – romantický drsňák


Humphrey BogartHumphrey Bogart, od jehož smrti uplynulo letos v lednu kulatých šedesát let, se kdysi nechal slyšet, že opravdu slavný je pouze ten, jehož jméno umí vyhláskovat v Karáčí. Nevím, zda tomu tak v jeho případě bylo, pravdou ale je, že jen málokterá hvězda klasického Hollywoodu dosáhla během tak krátké doby takového věhlasu. Ta se datovala od roku 1941, kdy se Bogart proslavil díky detektivce Maltézský sokol, do roku 1957, kdy odešel do filmového nebe. Pravdou ale zůstává, že pro většinu z nás bude asi Bogart vždy především Rickem Blainem z kultovní romance Casablanca.

 

 

Dětství, válka a prkna, která znamenají svět
Humphrey Bogart (vlastním jménem Humphrey DeForest Bogart) přišel na svět 25. prosince 1899. A jelikož byl jeho otec úspěšným lékařem a jeho matka neméně uznávanou malířkou portrétů, netrpěl (stejně jako jeho dvě sestry) během dětství a dospívání nouzí. Díky svému otci si navíc vypěstoval lásku k lodím a šachům, která mu vydržela až do konce života. Po ukončení střední školy byl přijat na Phillipsovu akademii, bezstarostná studijní léta však ukončil květen roku 1918, kdy Bogart narukoval k námořnictvu. Z I. světové války si odnesl svou charakteristickou jizvu na horním rtu, které později vděčil za svůj výrazný hlas.
Bogartova herecká kariéra započala v roce 1920, kdy se za něj u svého otce přimluvila divadelní herečka Alice Bradyová. Od malých divadelních rolí se Bogart postupně propracovával k těm větším, až přišel rok 1934 a s ním role ve hře Petrified Forest, která se dočkala hned 197 repríz. Během své divadelní kariéry „stihl“ Bogart hned dvě manželství a také setkání se Spencerem Tracym, který byl de facto autorem jeho slavné přezdívky „Bogie“.

 

Hvězda Filmu-Noir
Také Bogartova cesta za filmovou slávou byla poměrně dlouhá. Během druhé poloviny 30. let však začala nabírat ten správný směr. Díky svému mužnému zevnějšku začal být „Bogie“ často obsazován do gangsterek a kriminálních dramat, kterým bylo tehdejší publikum velmi příznivě nakloněno. Za všechny jmenujme Zkamenělý les (1936), Hříšné anděly (1938) či Bouřlivá dvacátá léta (1939).
Definitivní zlom v Bogartově kariéře však přinesl až rok 1941. Právě tehdy totiž zazářil v již zmíněné detektivce Maltézský sokol, režijním debutu Johna Hustona. Role cynického soukromého očka Sama Spadea padla Bogartovi jako ulitá a definovala typ rolí, do nichž měl být „Bogie“ až do konce svého života obsazován nejčastěji. Huston si navíc s Bogartem porozuměl natolik dobře, že z něj postupně udělal svého dvorního herce. A netřeba asi dodávat, že je dnes Maltézský sokol označován za jeden z nejslavnějších filmů noir...

 

Casablanca!
Bogartovo jméno je však neodmyslitelně spjato především s melodramatem Casablanca (1942). Paradoxem je, že v době, kdy vznikalo, věřil v jeho úspěch jen málokdo. Scénář se neustále přepisoval, režisér Michael Curtiz neuměl pořádně anglicky, rozpočet nebyl z nejvyšších. A vlastně to měl být jen řadový produkt válečné propagandy! A Bogart? Ten pro roli Ricka Blainea rozhodně nebyl první volbou. Dostal se k ní díky tomu, že nakonec nepřipadla Ronaldu Reaganovi.
Výsledek však předčil všechna očekávání! Z Casablancy se totiž vyklubal nejen velký hit (korunovaný třemi Oscary, a to včetně toho za nejlepší snímek), ale především geniální film, který je diváky dodnes vyhledáván a citován. Vděčí za to jak znamenitě vypointované zápletce, tak své neopakovatelné atmosféře. A v neposlední řadě také oné jedinečné chemii mezi Bogartem a jeho hereckou partnerkou Ingrid Bergmanovou. Právě ta dala vzniknout jednomu z nejkrásnějších párů filmové historie.

 

Humphrey a Lauren
Další krásný pár vytvořil Humphrey Bogart s Lauren Bacallovou. A nebyl to pár pouze filmový, nýbrž také skutečný. Poprvé se potkali na divadle, aby se v roce 1944 sešli ve snímku Mít a nemít, adaptaci stejnojmenné novely Ernesta Hemingwaye a zároveň nepřiznaném remakeu již tolik zmiňované Casablancy. A to byl teprve začátek jejich spolupráce, protože už o dva roky později následoval legendární Hluboký spánek (1946), ve kterém Bogart nezapomenutelným způsobem ztvárnil slavného detektiva Phila Marlowea.
V té době už však Humphrey Bogart a Lauren Bacallová byli manželi. Postupem času si pořídili venkovský dům poblíž Los Angeles a narodily se jim dvě děti. A pokračovala i jejich herecká spolupráce – během 40. let se spolu ještě objevili ve filmech Temná pasáž (1947) a Key Largo (1948). Zbývá snad už jen dodat, že manželství Humphreyho Bogarta a Lauren Bacallové vydrželo až do „Bogieho“ nečekané smrti.

 

Plavba za Oscarem
Na přelomu 40. a 50. let natočil Humphrey Bogart s Johnem Hustonem hned dva filmy, ve kterých podal nezapomenutelný herecký výkon. Tím prvním bylo drama Poklad na Sierra Madre (1948), adaptace stejnojmenné novely B. Travena. Bogart v něm mistrovským způsobem ztvárnil velmi atypickou roli vandráka, který se vydává do hor hledat zlato, aby nakonec propadl nezměrné chamtivosti. A nezískal-li za ni alespoň oscarovou nominaci, byla to ze strany Akademie velká nespravedlnost.
O tři roky později si to však „Bogie“ bohatě vynahradil. A to díky dobrodružné komedii Africká královna (1951), ve které byla jeho hereckou partnerkou samotná Katharine Hepburnová. Role ušmudlaného a věčně namazaného námořníka, který se zamiluje do stárnoucí misionářky, je tou nejlepší ukázkou Bogartova komediálního talentu a byla-li nakonec přece jen oceněna Oscarem, pak plným právem.

 

Hvězdou navždy
Herecky se Humphreymu Bogartovi dařilo i v následujících letech. Zazářil jak v dramatu Vzpoura na lodi Caine, tak v romantické komedii Sabrina (oba 1954). O to větším šokem bylo, když mu náhle byla diagnostikována rakovina jícnu. „Bogie“ sice s touto nemocí bojoval velmi statečně, ale nakonec jí 14. ledna 1957 podlehl. Byl to šok pro jeho blízké, byl to šok pro jeho fanoušky, byl to šok pro celý filmový svět.
Jedna věc je být filmovou hvězdou, druhá uznávaným hercem. Humphrey Bogart byl obojím. Za svou kariéru vytvořil řadu nezapomenutelných rolí a hlášky, které na filmovém plátně s takovým gustem pronášel, doslova zkultovněly. Jedna za všechny? Třeba ta, která zazněla na konci Casablancy. „Vypadá to jako začátek krásného přátelství!“ Co dodat? „Bogieho“ přátelství s publikem trvá dodnes.

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB