Greenewayovi se v Uherském Hradišti zalíbilo

LFS Uherske HradisteJubilejní 40. Letní filmová škola Uherské Hradiště skončila. Provázel ji velký zájem diváků a dobré ohlasy hostů.

Konečná statistika 40. Letní filmové školy Uherské Hradiště vyhlíží následovně. Počet akreditovaných (od čtyř dnů výše): 4 350. Počet jednodenních akreditací: 2 115. Celkový počet akreditací: 6 465
Počet uvedených celovečerních filmů (61 a více minut): 192. Počet uvedených krátkometrážních filmů (1-30 minut): 70. Počet uvedených krátkometrážních filmů středometrážních (31-60 minut): 15. Celkový počet filmů: 277
Počet koncertů: 10. Počet divadelních představení: 9. Počet dalších multižánrových produkcí: 19. Počet výstav: 12. Počet lekcí filmu: 8. Počet přednášek: 5 + dalších 6 v rámci Letní filmové akademie
Počet promítacích míst (včetně letních kin): 8.

 

Pořádající Asociace českých filmových klubů se rozhodla oslavit kulatiny Letní filmové školy také s obyvateli Hradiště, a proto nově zavedla koncerty na velkém pódiu na Masarykově náměstí přístupné zdarma, na které navazovaly každodenní projekce filmů pod širým nebem. Projekce v letním kině ve Smetanových sadech navštívilo v závislosti na počasí odhadem 400 až 600 diváků a na Masarykově náměstí až 2 000 diváků každý večer.

 

Jako velice dobrý tah se ukázala účast souboru Dejvického divadla, které sklidilo ovace za představení Ucpanej systém v místním Slováckém divadle, a jehož představitelé se potkávali s fanoušky během mnoha besed a setkání. Příjemným překvapením se pro všechny zúčastněné stala Letní filmová akademie s přednáškami respektovaných českých tvůrců, kteří konečně řekli pravdu o své práci. Početnou armádu nejmladších návštěvníků LFŠ potěšila další letošní novinka – speciální dětský program s projekcemi Večerníčků a divadelními představeními.

 

Jako dárek si Letní filmová škola věnovala nový vizuál, nové logo a především novou podobu výroční ceny – porcelánová zmrzlina v kornoutu pochází z dílny předních českých designérů Štěpána Malovce a Adama Turečka. Na oslavu byla vytvořena i retrospektivní výstava V hlavní roli Filmovka, mapující historii této oblíbené akce, jejíž počátky sahají dokonce ještě dále než do roku 1964, kdy se v Čimelicích odstartovalo číslování tzv. Semináře filmových klubů.

 

Mezi stěžejní sekce letos patřil Fokus zaměřený na španělskou kinematografii, Retrospektiva: Robert Bresson, Spektrum: Britský sociální film, Filmová čítanka: Screwballové komedie, Visegrádský horizont: Alexander Hackenschmied a sekce Spektrum: Porn-Art. Diváci mohli oscilovat na rozsáhlé časové smyčce, od speciálního projektu L. P. 1914 aneb Do biografu před sto lety, kde je rozrušila podívaná na krátký vědecký film Život mrtvé žáby z roku 1912, až po výlety do budoucnosti s Ikarií XB 1 nebo 2001: Vesmírnou odyseou. Anebo se mohli vydat do nejroztodivnějších zákoutí lidské psýchy – buď s vizionářským a zároveň minimalistickým Bressonem, sociálně satirickým Berlangou a jeho španělským Kocourkovem nebo se zombie gay pornem, odkud už se mnozí nevrátili stejní jako dřív.

 

V rámci 40. ročníku festivalu byly předány celkem čtyři Výroční ceny AČFK, které postupně osobně převzaly tyto osobnosti: britský režisér Peter Greenaway, herec Josef Somr u příležitosti uvedení digitalizované verze filmu Ostře sledované vlaky do kin v rámci Projektu 100, bývalý předseda AČFK Jan Kastner. Cenu pro režiséra Bertranda Taverniera převzal v zastoupení pan Mehdi Abdollahzadeh.
Vybrané filmy z letošního ročníku lze ještě zachytit v Ozvěnách LFŠ v pražském kině Aero a v brněnské Scale od 4. do 8. srpna. Dvě z výstav spojených s Letní filmovou školou lze ve Slováckém muzeu v Uherském Hradišti vidět až téměř do konce září, respektive října. První je výstava kreseb Petera Greenawaye k jeho připravovanému filmu Ejzenštejn v Guanajuatu. Druhá expozice představuje dosud neznámou tvorbu zakladatele české moderní fotografie a filmu Alexandra Hackenschmieda. Akvarely a kresby objevené nedávno v rodinném archivu v USA vznikaly převážně ve 40. letech minulého století v Hollywoodu. Kresby doplňují fotografie, které často reflektují nejen stejná témata, ale také pro autora typické spojení obrazové formální dokonalosti s emocionálním obsahem.

 

Termín 41. ročníku Letní filmové školy je stanoven na 24. 7. – 1. 8. 2015.

 

Jak viděli letošní ročník hosté?
Peter Greenaway, britský režisér: „Dostal jsem už všelijaké ceny, jsem držitelem i ceny Zlaté myši. Tuhle bych pojmenoval jako Zlatou zmrzlinu. Dva dny, které jsem na Letní filmové škole strávil, mi rozhodně nestačily, a proto bych chtěl přijet i příští rok s novým speciálním programem, který bude jedinečný a precizní stejně jako místní publikum."

 

Myléne Bressonová, manželka a spolupracovnice režiséra Roberta Bressona: „Těší mě, že všechny sály byly při promítání Robertových snímků plné. Zvlášť, když vidím, že v publiku sedí spousta mladých lidí. Robert se studenty vždycky rád diskutoval, jejich názory mu připadaly nezatížené utahanými klišé."

 

Agustí Villaronga, španělský režisér: „Pro mě osobně je mnohem příjemnější, když přijedu na festival tohoto typu než do Cannes, protože jsou zde mladí lidé, kteří se o filmové dění zajímají. Takové akce jsou pro kinematografie, jako je česká nebo španělská důležité."

 

Sean Ellis, britský režisér a fotograf: „Je to fantastická akce, mladí lidé se zájmem o film mají skvělou příležitost interaktivních setkání s tvůrci a zástupci kulturní scény, moc se mi tu líbilo."

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB