Rodáci po omlazovací kůře


vsichni-dobri-rodaciHodinu před půlnocí začne v letním kině na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti projekce filmu Všichni dobří rodáci. Účastnící Letní filmové školy tak budou po festivalovém publiku v Karlových Varech dalšími, kdo uvidí snímek, který vešel do dějin české kinematografie, v omlazené podobě, po náročném procesu digitalizace.

Další projekce filmu z roku 1968 je připravena na čtvrtek. Té by se měl osobně, i navzdory zdravotním problémům, účastnit i režisér Vojtěch Jasný, jehož filmům je v Uherském Hradišti letos vyhrazena jedna ze sekcí. Restaurovaná podoba Všech dobrých rodáků je také poslední letošní položkou Projektu 100. „Těší nás, že Projekt 100 přiblíží výsledek náročného restaurátorského zásahu co největšímu počtu diváků a divaček v kinech," říká Michal Bregant, generální ředitel Národního filmového archivu, tedy instituce, která se na převodu filmu do digitalizované podoby významně podílela.
Restaurování významných filmových děl je ve světě dost rozšířené – je to způsob jak zachránit špičkové filmy a znovu je vrátit divíkům. My poněkud za světem kulháme – především pro finanční náročnost celého procesu obnovy. Až v roce 2011 se podařilo digitálně renovovat arcidílo české kinematografie, Vláčilovu Marketu Lazarovou. Loni byl na karlovarském festivalu promítán restaurovaný Formanův snímek Hoří, má panenko, o jehož digitalizaci se už starala k tomuto účelu ustavená nadace České bijáky. Letos se podařilo ke zdárnému konci dovést digitalizaci Jasného snímku. Filmů, které by to zasloužily je však podstatně víc, než jeden do roka.
„Digitální restaurování je po technologické stránce velmi náročný proces," objasňují celý proces podklady Nadace. „Předchází mu dlouhý historický průzkum, který garantuje autentickou podobu filmu - vymezuje technologické podmínky a umělecký záměr, za kterých dílo vznikalo a bylo uvedeno do distribuce. Pro tyto účely jsou využívány archivní sbírky, relevantní literatura i dobové reportáže z natáčení nebo recenze. Restaurování provádí tým sestavený z odborníků Národního filmového archívu a expertů spolupracujících s UPP (kameramanů, koloristů, restaurátorů, filmových technologů, specialistů na zpracování dat a v neposlední řadě retušérů), dále zástupců Asociace kameramanů i zvukového studia Soundsquare. Průběžné výsledky se konzultují s autory filmů... Všechny zásahy odpovídají současné metodice technologií v oblasti digitalizace audiovizuálního dědictví, jsou v souladu s etickými zásadami restaurování audiovizuálních děl a také s aktuální autorskoprávní legislativou."
Výsledky historického průzkumu, který pro restaurování Všech dobrých rodáků podnikl Národní filmový archiv, představí na podzim samostatná publikace, stejně jako tomu bylo loni u Hoří, má panenko.
Ve čtvrtek 1. srpna vstoupí Všichni dobří rodáci, poetický film o krutých časech poválečné historie, od roku 1969 na dvacetiletí uložený v trezoru, znovu do filmové distribuce.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB