Letní filmová škola hovorí aj po slovensky


Slovensky filmovy ustav-archivSlovenské filmy se z naší běžné filmové distribuce téměř vytratily. Příležitost slyšet z filmového plátna slovenštinu nabízejí vlastně už jen festivaly. Příležitost seznámit se s nejaktuálnějšími snímky slovenských tvůrců, ale také s kvalitou prověřenou časem, mají návštěvníci Letní filmové školy, která se až do příští soboty koná v Uherském Hradišti.

„Do jej programu sú zaradené predovšetkým súčasné snímky," říká tisková tajemnice Slovenského filmového ústavu Simona Nôtová. A dodává: „Špeciálna sekcia bude venovaná režisérovi Dušanovi Hanákovi pri príležitosti jeho tohtoročného jubilea."
Nejintezivnější průnik slovenských filmů do programu Letní filmové školy nabídne úterý, které je už tradičně vyhlášeno Slovenským dnem. „Tento rok organizátori divákom predstavia najnovšie celovečerné a krátkometrážne slovenské a koprodukčné filmy. Po svetovej premiére na prestížnom festivale v Karlových Varoch sa v Hradišti premietnu nový film Juraja Lehotského Zázrak, ktorý si z Varov odniesol Zvláštne uznanie poroty v sekcii Na východ od Západu, a dokument Zamatoví teroristi režisérov Pavol Pekarčík, Ivan Ostrochovský a Peter Kerekes, ktorý vo Varoch získal neštatutárnu cenu Fedora," uvádí Simona Nôtová. „Bude to jedinečná príležitosť vidieť tieto filmy ešte pred domácou premiérou, film Zázrak na LFŠ predstavia aj tvorcovia, osobne ho uvedú režisér Juraj Lehotský a kameraman Noro Hudec."
V programu Letní filmové školy se objeví také filmy Ďakujem, dobre Mátyáse Priklera, Môj pes Killer Miry Fornayové – i ty uvedou jejich režiséři ¬– a dále například Nový život Adama Oľhu či Tigre v meste Juraja Krasnohorského. Svým způsobem budou slovenskou kinematografii reprezentovat i některé nové české filmy, které vznikly v koprodukci – například snímky Zdeňka Tyce, Jana Hřebejka či Davida Ondříčka.
Zvláštní sekci bude mít v Uherském Hradišti režisér Dušan Hanák, který v dubnu oslvil pětasedmdesátiny. Pod názvem Pocta Dušanovi Hanákovi budou uvedeny je snímky 322 (z DCP nosiče) a Ja milujem, ty miluješ (z 35 mm kopie). Oba filmy uvede režisér osobně.
Jubilantem je i Slovenský filmový ústav, který má v hlavním festivalovém Kině Hvězda svůj stánek. Padesátiletá instituce tu představí knižní publikace, ale také DVD – například 6x Dežo Ursiny, Nehu Martina Šulíka či 3x Peter Solan (Čert nespí, Boxer a smrť, Kým sa skončí táto noc).

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB