39. Letní filmová škola Uherské Hradiště se blíží!


Ilustrační obr.; zdroj 2media.czLetošní Letní filmová škola se uskuteční od 26. července do 3. srpna. Organizátoři slibují, že program bude opět tvořit šest základních sekcí, které vyváženě pokryjí všechna témata festivalu. Na festival i letos přijedou zajímaví hosté z celého světa.

Účast přislíbil např. režisér Pedro Costa (*1959), který je přezdívaný jako Samuel Beckett současného filmu. Nekompromisní styl na pomezí hraného filmu a dokumentu, soustavné mapování odvrácené tváře Lisabonu či dokonalá znalost dějin kinematografie a filmových vzorů činí z Costy ikonu pro všechny milovníky autorského filmu. Dále přijede Jan A. P. Kaczmarek, jeden z nejslavnějších současných skladatelů filmové hudby nebo režisér Christian Petzold, jehož snímek Barbara letos vyslali Němci jako svého zástupce do boje o Oscara. Za český film bude na festivalu přítomen Vojtěch Jasný. Jeho Všichni dobří rodáci dodnes patří ke klenotům české i světové kinematografie.

Návštěvníci se mohou těšit na sekci Filmová čítanka, která soustavně mapuje významná období, hnutí či žánry filmové historie. Letos se bude věnovat období, kterému se říká Zlatá éra Hollywoodu. Jedna část programu bude např. věnovaná tvorbě českého rodáka Georga Wilhelma Pabsta. Pabstovy němé snímky se vyznačují silným důrazem na psychologii postav, v jeho případě zejména ženských hrdinek v těžkých životních situacích (v hlavních rolích jeho filmů se objevují dobové herecké ikony jako Greta Garbo, Asta Nielsenová či Louise Brooksová).

Jedním z bodů programu bude sekce Rok 1933: Nástup fašismu. Ta je věnovaná tomuto nechvalnému výročí. Pořadatelé festivalu se snaží představit různé tváře soudobé angažované produkce a vedle filmových titulů přinese i diskuze a přednášky, které zmapují pohled současných německých historiků na toto období.

Na každý den konání LFŠ je připraven bohatý doprovodný program. Samostatná koncertní stage přivítá např. Nylon Jail, Psí vojáky, Umakart či Dana Bártu & Robert Balzar trio. Ani letos nebudou chybět divadelní představení, které budou soustředěny do šapitó Kabinetu MÚZ.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB