Zuzana Piussi natočila nejlepší slovenský dokument


Jeden svetNa bratislavském filmovém festivalu Jeden svět byl oceněn jako nelepší dokument snímek Zuzany Piussi Křehká identita. Jednomyslně se na tom shodli porotci soutěžní sekce Slovenský dokumentární film.

Idea filmu Zuzany Piussi vznikla na cestách po Slovensku. Piussi nejdříve natočila bitku v Bytči na městském zastupitelstvu, kde občané zuřivě bránili tabuli na Tisově domě. Snímek byl natočen z potřeby zaznamenat události a kriticky je pojmenovat. Část filmu také vznikla reportážní metodou (např. odhalování sochy Svatopluka na bratislavském hradě a následující manifestace, nebo natáčení různých národních akcí). Piussi přináší další autorský film, který nabízí zamyšlení nad národní identitou a ukazuje současné "pseudonárodní" buditele jinak, než jak je známe z médií. Nejen jako jednoduché figurky a loutky, ale jako lidi s vlastní filozofií, argumenty a city.

Eva Sládková se za organizátory festivalu vyjádřila, že porotci ocenili úderné odkrytí některých zajímavých souvislostí v současné SR. Nejnovější filmy posuzovala mezinárodní porota ve složení Jadwiga Hučková z Polska z filmového institutu Jagellonské univerzity, režisér, filmový teoretik a pedagog Martin Štoll z České republiky a vedoucí Ateliéru dokumentární tvorby Filmové a televizní fakulty Vysoké školy múzických umění v Bratislavě Ingrid Mayerová.

Porota podle Sládkové udělila i čestné uznání a to filmu Absolventi. Líbilo se jim trefné pojmenování deziluze mladé generace, která se má stát budoucností Slovenska. Dokument Křehká identita se dostane do distribuce v lednu 2013. Absolventy bude možné vidět od března příštího roku.

Vítězným filmem podle diváckého hlasování se stal mystifikační dokument o street-artové scéně Exit through the Gift Shop od Banksyho z filmové sekce ARTivizmus. V ní byly zařazeny filmy o různých podobách občanského aktivismu prostřednictvím umění.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB