Země česká, domov Tvůj!


Země česká domov TvůjCelovečerní dokumentární film Země česká, domov Tvůj! byl natočen 11. května 2012 a mohl se na něm podílet každý občan nebo obyvatel této země. Fotograf, režisér a producent Adolf Zika si s nápadem jediného filmu o tisíci kameramanech pohrával již před dvanácti lety. Snímek se také stal zahajovacím filmem letošního šestnáctého ročníku prestižního jihlavského festivalu, který se koná v těchto dnech. Film bude možné vidět v České televizi 17. 11. 2012 nebo v kinech v týdnu od 25. 10. do 31. 10. 2012.

Film podle tvůrců přichází v době, kdy pociťujeme jednu z největších nejistot od dob sametové revoluce. Procházíme jen krizí finanční, nebo i krizí hodnot? Rozpadající se struktura EU, masová nedůvěra v politiku a její hráče, pozvolná apatie na straně jedné, agresivita a korupce na nejvyšší správní úrovni, prospěchářství, populismus, naprostý nezájem o názor řadového občana na straně druhé. Také mnoho úspěšných jedinců, skupin a projektů v krásné zemi v srdci Evropy. To všechno je dnešní Česká republika, to všechno je dnešní svět naruby, svět stojící před jistě nejednou historickou událostí.

Režisér také nedávno pro novináře uvedl, že se nespoléhal jen na 100 příspěvků zaslaných z celé ČR, ale najal si i profesionální štáby, které natočily dění kolem sebe. Podobně jako ve snímku Život v jednom dni, který obsahoval různé záběry z celého světa, i v Zíkově dokumentu lidé odpovídají na otázky, např. „Co pro Vás znamená štěstí?" nebo „Jste hrdí na své češství?" Ve filmu se také objevují diskutující důchodci, škola, hospoda nebo striptýzový klub. Projekt chtěl režisér realizovat již dříve, ale tehdejší technika to neumožnovala. V roce 2006 spatřila světlo světa kniha One Year of My Life, kde Zika zachytil jeden rok svého života, den za dnem ve 3285ti snímcích. Tento systém zaznamenávání jednoho dne v devíti snímcích seřazených ve třech řadách po třech obrázcích nad sebou do jedné kolážové fotografie se ujal. Nezbývalo než myšlenku rozšířit a poslat k co nejvíce lidem po celém světě. V roce 2008 pak Adolf Zika vydával pokračování projektu "jednoho dne" v podobě knihy Jeden den České republiky! Na tomto projektu opět spolupracovaly desítky špičkových českých fotografů. V roce 2009 Adolf Zika přišel s neskromným projektem Week of Life, jehož úkolem je zmapovat lidské životy očima samotných hrdinů, kteří je žijí. Jednoduše, život na planetě Zemi, očima jejích obyvatel. Po dvou letech se projekt rozšířil do 43 zemí světa. Nejsilnější je však česká komunita a právě to byl fakt, který přispěl k definitivnímu rozhodnutí natočit film o jednom obyčejném dni v této zemi a následně jej neobyčejně sestříhat a připravit pro kinodistribuci.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB