Američtí konzervativci natočili film „2016: Obamova Amerika“


2016 Obamas AmericaRežiséři Dinesh D'Souza a John Sullivan přicházejí do kin s dokumentem o tom, jak by podle nich Amerika vypadala, kdyby Barack Obama zvítězil i v dalších volbách. Dokument produkuje společnost, která stojí za filmy jako Statečné srdce, Schindlerův seznam či Jurský park. Jde o agresivní součást předvolební kampaně?

Podobně před volbami útočil, jen z druhého břehu, režisér Michael Moore. V roce 2004 uvedl film Fahrenheit 9/11, který ostře kritizoval postupy prezidenta George W. Bushe. Jeden z autorů „Obamy" Dinesh D'Souza má za sebou například dokument „Michael Moore nenávidí Ameriku", kde se pokoušeli poskytnout druhý pohled na Moorovo natáčení.

„Obamova Amerika" měla premiéru před dvěma dny a od té doby trhá rekordy v návštěvnosti. Film údajně přináší bližší pohled na osobnost Baracka Obamy, na jeho dětství, dospívání i na jeho osobní zkušenosti a názory. Filmaři šli doslova po kořenech Obamovy osobnosti, vyhledali lidi, kteří se stýkali s jeho rodinou, přátele jeho i jeho rodičů nebo učitele ze školy.

Někteří diváci ovšem vidí ve filmu republikánskou propagandu, která se pokouší Obamu zdiskreditovat před nadcházejícími volbami.

„Jedním z velkých témat našeho dokumentu je Obamova touha zmenšit Ameriku. Má totiž pocit, že Amerika šlape po světě. Jde mu prý o jakousi globální spravedlnost" popisuje D'Souza.

„Film jsme rozdělili na dvě části, v první hodnotíme, co vše má už Obama za sebou, v druhé předvídáme, co by mohl způsobit. Nejdeme ovšem agresivní cestou Michaela Moore, my nechceme manipulovat, chceme vyvolat debatu" uzavírá D'Souza.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB