Začíná 38. Letní filmová škola Uherské Hradiště

38.Letní filmová škola Uherské HradištěLetní filmová škola Uherské Hradiště je již řadu let největším nesoutěžním filmovým festivalem v České republice. Již od roku 1964 je cílem akce rozšiřovat filmový obzor členů filmových klubů a filmových nadšenců. Letos se koná ve dnech 21. – 28. července.

Program 38. ročníku Letní filmové školy sestává opět z šesti pravidelných sekcí, které rovnoměrně pokrývají zaměření programu LFŠ (Fokus, Inventura, Spektrum, Visegradský horizont, Zvláštní uvedení, AČFK uvádí). Témata LFŠ 2012 zahrnují aktuální výročí (Oberhausenský manifest), připomínají blízké, ale málo probádané kinematografie (Maďarsko), seznamují diváky s fascinujícími talenty světového filmu (Benedek Fliegauf, Vimukthi Jayasundara), či splácejí dluh v podobě zásadních retrospektiv (David Lean, Harold Lloyd). Tradiční součástí programu jsou také masterclass hlavních hostů LFŠ, z nichž někteří obdrží Výroční cenu AČFK.

Mezi mořem prestižních hostů letošního ročníku ční jména pánů Carlose Saury, Istvána Szabóa, Abbáse Kiarostamího, Bence Fliegaufa a Vimukthiho Jayasundary. Carlos Saura obdrží cenu za kreativní zobrazení času v lidské psychice hned v sobotu (21. 7.), Martin Šulík za humanismus, citlivost, provokativní spiritualitu a přemýšlivost svých filmů v úterý (24. 7.). Marcel Římák za dlouholetou práci ve Filmovém klubu Veselí nad Moravou, zejména za pravidelnou organizaci seminářů ruského a asijského filmu ve čtvrtek (26. 7.), Abbás Kiarostamí za klíčovou roli v přiblížení íránské kinematografie světu, za výjimečný humanismus a schopnost soucítění s tím nejobyčejnějším hrdinou, za exotickou a přece blízkou poezii obrazů malovaných filmovou kamerou v pátek (27.7.) a na závěr, tedy v sobotu (28.7.), István Szabó za celoživotní přínos maďarské kinematografii a za dlouhodobé a autorsky výjimečné mapování komplikované a krvavé historie středoevropského prostoru, ve kterém žijeme.

Bohatý doprovodný program představí samostatná koncertní stage, tentokrát v prostorách kina Mír. V rámci LFŠ Music Stage 2012 vystoupí přední jména domácí hudebně alternativní scény Iva Bittová, Lenka Dusilová, Načeva, Midi lidi, Traband, Floex, DVA a Bratři Orffové. Kromě toho vyroste v centru Uherského Hradiště, konkrétně ve Smetanových sadech, od 21. do 25. července cirkusové šapitó. Na návštěvníky však nečekají akrobatické výkony ani drezura zvířat. V šapitó budou pět dní bydlet a pracovat mladí lidé z několika evropských zemí. V tomto netradičním prostoru se budou učit, jak efektivně a s využitím uměleckých prostředků informovat veřejnost o problematice odpovědné spotřeby. S výsledky jejich práce v podobě divadelních, výtvarných a hudebních happeningů pořádaných na ulicích Uherského Hradiště se bude moct seznámit i veřejnost.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pátek, 20 Červenec 2012 11:17 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB