Nová scéna ND uvede (Vy)prodanou nevěstu Dětské opery Praha


detska-opera-praha-logo-160Na Nové scéně Národního divadla (ND) se dnes uskuteční premiéra nové inscenace (Vy)prodaná nevěsta v provedení Dětské opery Praha (DOP). Podle umělecké vedoucí DOP Jiřiny Markové-Krystlíkové se jedná o nejobtížnější projekt, který dosud Dětská opera připravila. Jednotlivé role ztvární členové souboru, pouze pro náročnější party Jeníka, Mařenky a Kecala byli přizváni starší pěvci stojící na počátku profesionální kariéry.

"Rozhodně nechceme konkurovat Národnímu divadlu, spíše chceme doplnit nabídku představení, na která chodí rodiny s dětmi," uvedla Marková-Krystlíková. Dodala, že už název (Vy)prodaná nevěsta naznačuje, že se DOP vydala vlastní cestou.

O úpravu klasické opery Bedřicha Smetany v podání dětských zpěváků je velký zájem, premiéra je vyprodaná. Pořadatelé přidali dvě reprízy 10. a 12. prosince.

Režie představení se ujal Josef Dlouhý, orchestr diriguje Jan Chalupecký. Originální inscenace rané, ještě dvouaktové, verze Smetanovy opery s původní prózou v nastudování souboru DOP podle tvůrců přináší na jeviště hravost, optimismus a úsměv jako připomínku šťastných časů, ve kterých skladatel toto dílo zkomponoval. "Usilujeme o to, aby mezi jevištěm a hledištěm nastala interakce a dětský divák měl pocit, že je jedním z těch, pro které komedianti hrají," vedla Marková-Krystlíková.

Dětská opera existuje od roku 1999. Nastudovala desítky představení a vydala šest kompaktních disků. V letošním roce uvedla světovou premiéru opery novozélandského skladatele Johna Drummonda Školní dívčí válka a pro nejmenší děti pak Pohádkovou květinu s hudbou Bedřicha Gregoriniho. Do konce letošního roku provede na různých místech Rybovu Českou mši vánoční.

Prodaná nevěsta je komická opera o třech dějstvích Bedřicha Smetany na libreto Karla Sabiny. Smetana ji napsal v letech 1863-1866, premiéru měla 30. května 1866 v Prozatímním divadle v Praze. Prodaná nevěsta si od své premiéry vydobyla pozornost obecenstva i světové renomé. Dodnes je stálicí repertoáru českých operních divadel a trvalou součástí zlatého fondu světové opery.

 Převzato z agentury ĆTK

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB