Zemřel Stanislav Zindulka, výborný divadelní herec


Ve věku 86 let zemřel herec Stanislav Zindulka, který se do paměti běžného diváka zapsal především svou rolí v seriálu Vlak dětství a naděje. Mnohem více kvalitních rolí ale dostával v mimopražských divadlech a v pozdějším věku především v pražském Čihoherním klubu.

Stanislav Zindulka. Foto: Profimedia

 

Studia na DAMU absolvoval Stanislav Zindulka v ročníku Vlasty Fabiánové (absolvoval 1955). „Na Vlastu Fabiánovou, na tuto nádhernou ženu a herečku nemohu zapomenout, na její divadelní vášeň, která se promítala v pedagogickém přístupu. Byla strhujícím příkladem veliké a pokorné lásky k divadlu. A uměla to předat. Když jsem na konzervatoři vyučoval já, měl jsem ten nádherný vzor stále před očima,“ řekl v roce 2010 pro časopis Činoherního divadla.

Jedním z okamžiků, který ho podle jeho slov popostrčil k herecké práci, byl večer v Tylově divadle, kde viděl hrát Ladislava Peška v Molièrových Scapinových šibalstvích. „To bylo první představení v takovém divadle v Praze, které jsem viděl. Národní divadlo, Staváček! Připadal jsem si tenkrát, že jsem dostal vstupenku do ráje, byl jsem doslova okouzlen. A nejen Ladislavem Peškem, ale i Bohušem Záhorským, Stanislavem Neumannem, Jaroslavem Vojtou i ostatními. Byl to strhující herecký koncert velikých osobností českého divadla. Měl jsem pocit, že jsem přítomen zázraku. Bylo mi necelých osmnáct let,“ svěřil se ve zmíněném rozhovoru.

Byl členem KOD Hradec Králové, v sezóně 1959/1960 hrál ve Státním divadle v Brně, 1960–1967 byl členem DVÚ v Hradci Králové. V letech 1967–1989 byl hercem Divadla Bratří Mrštíků v Brně, kde do roku 1975 působil také jako pedagog herectví na konzervatoři. „Celých čtyřiatřicet let jsem hrál v mimopražských divadlech, jak se to říkalo tenkrát, byl jsem venkovský herec. Ale vůbec mi to nevadilo a jsem na to svým způsobem pyšný.“ V roce 1989 nastoupil do Městských divadel pražských a v roce 1994 se stal členem uměleckého souboru Činoherního klubu, kde mimo jiné hrál v Gogolově Ženitbě či ve Shakespearově Zkrocení zlé ženy.

„Do angažmá v Činoherním klubu jsem nastoupil ve věku, kdy jiní už dávno mají podepsanou přihlášku do Spolku přátel žehu. Činil jsem tak v pevném přesvědčení, že nikdy není pozdě a vždycky lépe pozdě než nikdy. Ale hlavně, abych v praxi činorodě demonstroval své životní krédo, že „je lepší se utahat než zrezivět“,“ řekl časopisu Činoherního klubu.

Za postavu Zacha ve hře Felixe Mitterera Moje strašidlo (režie Martin Čičvák) byl jmenován do širších nominací na Cenu Thálie 2010. K oceněním Stanislava Zindulky patří i Český lev za herecký výkon ve vedlejší roli ve filmu Babí léto (režie Vladimír Michálek, 2001). A v roce 2013 mu Mostecký festival mladých divadel pro mladé diváky udělil CENU FOREVER YOUNG.

V nakladatelství XYZ vyšla kniha jeho pamětí Moje cesta vlakem dětství a naděje (2011).

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB