Hra Opilí poprvé v Ostravě – v Komorním divadle „12“


Hořko-směšnou, ale také láskyplnou komedii předního současného ruského dramatika Ivana Vyrypajeva (nar. 1974) s průzračným názvem Opilí připravila činohra Národního divadla moravskoslezského pro scénu Divadla „12“ v ostravské premiéře na 16. březen.

Hra Opilí: Petra Kocmanová (Magda, kamarádka Laury), Petra Lorencová (Laura, modelka). Foto: Radovan Šťastný

 

„Vyrypajeva hrají evropská divadla od roku 2004 pravidelně, často ho nazývají dokonce ,novodobým Čechovem’ pro jeho schopnost vystihnout člověka a jeho počínání ve vší tragičnosti i komické zoufalosti. Zajímá ho však výhradně současná společnost a její problémy,“ říká dramaturgyně Sylvie Vůjtková.

Poslední dobou své hry píše realisticky, nechybí jim však poetičnost, na níž stavěl své rané texty. „V Opilých toho dosáhl právě stavem, v němž se všech 14 postav na jevišti nachází. Opilost jim umožňuje vnímat realitu i sebe sama nezvykle jasně a upřímně. Skrze své postavy nechává autor promlouvat Boha a jeho zásadním poselstvím pro všechny je pochopení, že není nic důležitějšího a většího než láska. K tomu jeho postavy docházejí různými způsoby – náhlým vzplanutím k dávné lásce i k naprosto cizí osobě, již vidí úplně poprvé, nebo společnou ,modlitbou’ na rozlučce se svobodou. Pravda, k níž se postupně dostávají, je místy krutá, místy milosrdná, ale v každém případě očišťující,“ konstatuje Sylvie Vůjtková.

V osmi scénách se divák seznámí se 14 postavami z různých společenských, profesních i věkových skupin. „Vyrypajev vystihl současného Evropana jako člověka tápajícího ve světě i v životě, který během jediné opilé noci dojde k prozření a k pravdě, která může jeho život obrátit naruby. To vše s humorem a nadsázkou, neboť ,trojka v žíle’ je základní výbavou, kterou postavy od svého autora dostaly,“ dodává dramaturgyně Sylvie Vůjtková.

Režie se v Divadle „12“ ujal šéf Slovenského komorního divadla v Martině Lukáš Brutovský, který mimo jiné dostal Cenu Divadelních novin za režii inscenace Maryša v Brněnském HaDivadle.

„Nástraha divadelní opilosti je asi v tendenci sklouznout do všeobecnosti, v níž se pak vše utopí – situace, postava, příběh. Vyrypajevova hra by ale měla opilost představit jako stav mysli, který je katalyzátorem procesů, jež by za střízliva zůstaly najisto skryty. Opilí jsou vlastně o jedné magické noci, v níž jako by všichni opilí chtěli najít své místo ve vesmíru. To působí až komicky trapně, ale zároveň se tak vždy zrodí velmi poetické vyprávění o lásce,“ podotýká Lukáš Brutovský.

A co by rád on sám předal divákovi svým režijním přístupem? „Diváky chceme nalákat na intimní dialog s krásně ožralými hovady, která tak moc chtějí milovat! To by se mi líbilo. Oratorium ožralých, nikoli opilců. Lidí, kteří by za normálních okolností nebyli vlastně až tak zajímaví, ale v jedné noci ,pod vlivem´ řeší zásadní problémy, které jim změní život,“ říká režisér Brutovský.

Kvůli používání vulgarismů a samotnému tématu je Vyrypajevova hra vhodná pro publikum od 15 let. Další představení v sezóně se budou hrát 18., 26. a 29. března, 4. dubna, 23. května a 18. června.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB