Muzikál Poslední loď: výborná hudba, schematický děj


Muzikál Poslední loď. Foto: Městské divadlo BrnoZatím poslední muzikálová premiéra Městského divadla Brna je současně premiérou kontinentální. Uvedení bylo očekáváno s mimořádným zájem. Autorem je totiž Thomas Sumner, ve světě hudby známý Sting. A v Brně z něj udělali opravdový zážitek, nesmí vás ale odradit jistá revoluční patetičnost.

Příběh, na jehož libretu se Stingem spolupracovali známí autoři žánru John Logan a Brian Yorkey, se odehrává ve Wallsend, nevelkém městě s významnou loděnicí, které léta tvořily svébytnou, jednolitou entitu. Když zdejší kluci dorostli, bylo předem jasné, kam zamíří za tvrdou celoživotní prací. Dětství tu prožil i budoucí slavný zpěvák, hudebník a skladatel. Nebýt talentu a směřování, jeho životní los by byl obdobný. Prostředí doků s komunitou lodních dělníků ho i tak silně ovlivnilo. Slavnou loděnici zasáhla krize osmdesátých let, z níž nevybředla, v roce 2007 výroba skončila. Sting se k Walsend vracel písněmi a vzpomínkami. Posléze i muzikálem Poslední loď s původními hudebními čísly i několika dříve napsanými skladbami.

Muzikálová story uvádí diváky do situace, kdy loď, která má být poslední, je před dokončením. Rozhodnuto je jinak. Spuštěna na vodu nebude, není kupce, jinde vyrábí levněji. Ortel zní: demontovat, rozřezat, získat tak alespoň část nákladů. Dělníci, plni emocí protestují, stávka však pozbyla smysl. – „Dřív oni zatlačili, my jsme zatlačili zpátky, my zatlačili, oni zatlačili zpátky. Ale oni už tuhle hru nehrajou. Oni nás nepotřebují, chlapi,“ hodnotí situaci uznávaný předák Jackie. Co loď přesto dokončit, připravit k vyplutí? Je to silné gesto, donkichotské, s chlapským „haurovstvím“, z neschopnosti strávit, proč dílo z tolika úsilí a práce, má být jen tak zmařeno. Graduje ostrý sociální střet, mezi pracovníky a vedením.

Za prospěšné diváku považuji oprostit se od možné pravoúhlé či levoúhlé percepce, která může převážit a vést k jednostrannému hodnocení. Lépe nechat se vtáhnout do děje, vnímat očima těch, kteří prožívají silnou existenční frustraci. Podobných analogií z vlastního prostředí či osobního života je nakonec dost. Emocemi řízený, iracionální protest, přitom marný, navozuje otázky o smyslu lidského konání i samotného bytí. Překračuje prostá pravidla ekonomiky i sociální tématiky v jejich ostrých protipólech.

Muzikál vybízí k návštěvě již pro výbornou Stingovou hudbu, zde v dobře znělém orchestrálním podání. Sugestivní a strhující jsou sborová čísla, výborné jsou herecké a pěvecké výkony sólistů. V premiérovém představení 16. února vynikl Ladislav Kolář jako předák Jackie, Zdena Herfortová z činoherního souboru si musela poradit i s rozsáhlým pěveckým partem. Do klíčového děje a konfliktu je včleněna i love story Ke svým se vrací námořník, který jako mladý kluk utekl na moře. Získává zpět svou velkou lásku, nachází i někoho dalšího. V ústřední dvojici, se setkal výrazný Dušan Vitázek s Radkou Coufalovou, kterou možné označit za hvězdu premiérového představení, role jí dokonale padla. Dynamickým projevem v roli nejrazantnějšího „buřiče“ upoutal Stanislav Slovák. Skvělé bylo herecké i pěvecké podání jedné z mladých posil souboru Dagmar Křížové v roli Ellen.

Jisté rozpaky těch, kteří prožili éru někdejších schematických produkcí i reálie minulé doby, nutně vzbuzovala revoluční patetičnost zejména závěrečných scén včetně úmrtí předáka na rakovinu. Zesnulý, v rakvi narychlo sroubené, je vypraven na moře jako pasažér Last Ship, po vypjatém proslovu jakýsi symbol boje.... – To ovšem spadá spíš na vrub scénáře než realizace.

Kvalitní, zdařilá, zajímavá inscenace režiséra Stanislava Moši, jinak také ředitele divadla, oslovuje diváky přitažlivou hudbou, dějem a výbornými výkony všech aktérů. Zejména dobře řešená scéna a projekce dávaly ději na divadle punc autenticity i symboliku ji překračující, uchvátily diváky premiéry a prvních repríz.

Premiérové publikum se nedočkalo pouze očekávané přítomnosti autora. Sting musel dát přednost uvedení v Torontu, kde účinkuje. Do Brna se však v první půli roku i na zdejší inscenaci dostaví.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB