Hra Moskyti je o strachu z vědy a konce světa


Moskyti, Městské divadlo Zlín. Foto: Marek MalůšekV české premiéře uvedlo 2. března Městské divadlo Zlín současnou hru oceňované autorky Lucy Kirkwoodové Moskyti. K napsání ji inspirovala spekulace, že spuštění velkého hadronového urychlovače může způsobit konec světa. 

Moskyti měli premiéru v londýnském National Theatre v roce 2017, mluvilo se o nich jako o události sezony a dodnes jsou považováni za jeden z nejvýraznější divadelních textů poslední doby. „Zatím se hráli jen v Anglii a Německu,“ říká režisér Petr Štindl, který vznik českého překladu pro zlínské divadlo výrazně urychlil. Hru přeložil Pavel Dominik, který do češtiny například převádí dílo Vladimíra Nabokova či Salmana Rusdieho.

„Alice je špičková vědkyně a rozhodně drží prst na tepu doby, když je součástí týmu, který právě spouští urychlovač částic v CERNu. Kvůli tomu se také odstěhovala z Anglie do Švýcarska i se svým nezletilým synem, který je zde ale o poznání méně šťastný. Zatímco Alice si našla přítele, on ve škole čelí posměchu i brutálním fyzickým útokům spolužáků. Jeho otec už dávno beze stopy zmizel a on možná uvažuje nad tímtéž, zvlášť když je zamilován do tajemné spolužačky Natalie. Na návštěvu navíc dorazí i příbuzenstvo z Anglie – Alicina sestra Jenny, kterou sama označila za „oddanou své vlastní debilitě“. Jenny, prototyp podoby hlupáctví v době Googlu, pasivně agresivní rasistka, prostě ďábelský koktejl nejběžnějších negativních vlastností, je protipólem kultivované, vzdělané a chladné Alice. Do trojlístku rozporuplných osobností, z nichž žádná není sympatická, se přidává také matka obou sester Karen, ublížená stará vědkyně, která trpí pokročilým stadiem sklerózy,“ píše o ději agentura Aura-Pont.

„Text vtipně poukazuje na to, že když má člověk přístup k informacím, neznamená to ještě, že je schopen je pochopit,“ vysvětluje dramaturgyně Katarína Kašpárková Koišová. Dotýká se i jiných aktuálních ožehavých témat, jako jsou například rasismus, uprchlíci, ekologie nebo fake news.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB