Musilův Törless v DISKu aneb Krutost mladického tápání


Törless plakátSvětoznámý prozaik, dramatik a esejista Robert Musil (1880–1942) se narodil v rakouském Klagenfurtu, dětství a část mládí však prožil na Moravě – v Brně a v Hranicích na Moravě, kde v letech 1894-1897 pobýval na vyšší vojenské škole, později studoval na brněnské technice. Další vzdělání získal v Berlíně, kde se věnoval studiu filosofie, psychologie a matematiky – zde a ve Vídni také prožil většinu svého života. Autor monumentálního románu Muž bez vlastností, jehož tvorba zahrnuje povídky, romány, divadelní hry i eseje, zemřel v roce 1942 ve švýcarském exilu.

 

Zmatky chovance Törlesse (Die Verwirrungen des Zöglings Törless, 1906), zfilmované v roce 1966 německým režisérem Volkerem Schlöndorffem (Mladý Törless) a o rok později poprvé vydané česky v překladu Jitky Bodlákové (v roce 2011 kniha vyšla v novém překladu Radovana Charváta), představují Musilovu románovou prvotinu, jejíž děj se odehrává v prostředí již Törless plakát celekzmíněné hranické vojenské školy a která se nyní pod názvem Törless dočkala dramatizace v pražském divadle DISK. Charvátem přeložený text pro potřeby divadelní adaptace upravili dramaturg Martin Satoranský a režisér Ondřej Štefaňák, který je rovněž (společně s Vojtěchem Hanyšem) spoluautorem dosti strohé, leč ve výsledku plně postačující scény.

Výtvarné řešení, v němž se snoubí jednoduchost (bílá barva, nejnutnější rekvizity) se symboličností (uniformita, zdánlivá nevinnost), stejně jako samotný výběr musilovské látky zřetelně odkazuje k poetice Pražského komorního divadla, potažmo Studia Hrdinů. Odpovídají tomu i dosavadní zkušenosti Ondřeje Štefaňáka (*1994), studujícího druhým rokem činoherní režii na DAMU – asistoval ve vídeňském Volkstheater režisérovi Dušanu D. Pařízkovi (Das Narrenschiff), který mimochodem před lety sám inscenoval Zmatky chovance Törlesse v Divadle Komedie, a ve zmíněném Studiu Hrdinů spolupracoval na dvou představeních s režisérkou Kamilou Polívkovou.

Devítičlenná skupina mladých herců a hereček, toho času studujících 4. ročník Katedry činoherního divadla, podává jako celek pozoruhodný výkon, v němž Z představení Törless foto Diskse snoubí nepopiratelný talent s bujarostí a humorem. Jistá odlehčenost inscenaci ve výsledku nikterak nepřekáží, ba právě naopak – aniž by snižovala vážnost témat Musilovy prózy, v níž autor nastavil zrcadlo odvrácené tváři dospívání, propůjčuje místy až melodramatickým výjevům a replikám, jejichž obsah ani s přihlédnutím k době vzniku textu tak úplně neodpovídá věku postav, vítaný nádech civilnosti. Kvalitní herecký výkon podávají jak představitelé kvarteta ústředních hrdinů – zmateného Törlesse (Vladimír Pokorný), povýšeného Reitinga (Vojtěch Vodochodský), amorálního Beineberga (Kryštof Bartoš) a poddajného Basiniho (Filip Březina) –, tak i zbylé, převážně ženské osazenstvo, ztvárňující někdy vícero vedlejších postav.

Ondřej Štefaňák přistoupil k Musilovu textu obdobně jako svého času Pařízek a zjednodušil Zmatky chovance Törlesse na zápletku, která jejich autorovi původně sloužila spíše za půdorys filozoficky laděného vyprávění. Leitmotiv Törlessovy neschopnosti vyrovnat se s „dvojím viděním“, tj. dvojím vnímáním skutečnosti – prostřednictvím smyslů a za pomoci rozumu –, a nalézt způsob, jak obě tyto roviny bezbolestně skloubit, je tak znovu na divadelním jevišti pohlcen silným příběhem mladické krutosti, manipulace a nejistoty. Opět se tedy potvrdila obtížnost, ne-li nemožnost věrné dramatizace Musilovy prvotiny, avšak i tentokrát dal pokus o ni vzniknout působivému divadelnímu představení.

 

Z představení Törless

 

 

 

 

 

 

 

 

Törless / Divadlo DISK

Premiéra: 22. 9. 2017
Autor románu: Robert Musil
Překlad románu: Radovan Charvát
Dramatizace / scéna / režie: Ondřej Štefaňák
Dramatizace / dramaturgie: Martin Satoranský
Scéna / kostýmy: Vojtěch Hanyš
Hudba: Edgar Schwarz
Hrají: Denisa Barešová, Kryštof Bartoš, Filip Březina, Jindřiška Dudziaková, David Kozák, Magdalena Kuntová, Anna Peřinová, Vladimír Pokorný, Vojtěch Vodochodský

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Úterý, 31 Říjen 2017 11:29 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB