Bítls, Městské divadlo Brno


Bítls plakátUmně a vtipně namíchala dnes již osvědčená autorská trojice z Městského divadla Brno Stanislav Slovák, Jan Šotkovský a Petr Štěpán za pomoci výběru z nestárnoucích písní legendární skupiny hudební komedii o snu, který se mění v neuvěřitelný příběh. Ve ztřeštěném ději plném zápletek se kulisy Anglie i sídla britské královny Alžběty střídají s reáliemi moravské vesničky poblíž Brna roku 1967.

 

 

 

V autorském úvodu se píše, že úmyslem nebylo psát životopis Beatles, věnovat se vzniku a peripetiím skupiny. „Je to příběh o snění. O touze po velkém světě, ve světě malém. O touze po doteku absolutna skrze kytaru a bicí. O touze po davu šílících fanynek, i když vám zatím naslouchá pouze maminka v kuchyni, která čeká, až budoucí rocková hvězda půjde nakrmit králíky.“ – Příběh se Beatles dotýká, míří však domů do šedesátých let. Proto Bítls, ne Beatles. – „Snění o časech, kdy se zdálo, že elektrická kytara může změnit svět k lepšímu.“

Tři kluci s kytarami mají sen o kapele. Chybí jim bubeník, přebývá zpěvačka. Nesedí do jejich představ, je však dcerou předsedy místního národního výboru, který má vše pod palcem a dceři chce klestit cestu ke slávě. Skupina má šanci zahrát na hodech. Jak dosáhnout, aby mohli podle svých představ, bez protěžované, rozmazlené dcerky předsedy MNV?

Začínají se však dít věci, vše má spád, v pohybu, rychlých proměnách překvapivých událostí. Britská královna, která miluje své Beatles, povolává Jamese B. 006. Má najít záhadně zmizelého Ringo Starra. Stopy vedou do vesnice v blízkosti Brna…

Muzikál je svižně a vtipně vystavěn, baví od začátku do konce příběhu. Právem je odměňován potleskem na otevřené scéně. Crazy děj baví dialogy i parodií, přirozeně hudbou, zpěvem, tancem, jak k hudební komedii patří. Vše dopadne, jak v žánru na místě, happy endem.

Ohlasu diváků napomáhají samozřejmě věčně zelené melodie legendárních Beatles ve výborném podání sólistů i sboru MdB. Všichni z množství účinkujících zdatně přispívají k celkovému vyznění a úspěchu inscenace. Ocenění zaslouží trojice mladých externistů, ústředních postav mladých kytaristů, zakladatelů hudební skupiny. (Jako v ostatních i zde alternace.) Jako královna (v premiérovém představení, které jsem zhlédl)  zářila Sára Milfajtová, Petr Štěpán výborně „vystřihl“ předsedu MNV. Schůze, jak ji řídil, byla povedenou, ovšem docela realistickou parodickou taškařicí. Zvlášť jistě vychutnali pamětníci, ani kulisám života dneška se však podobné nevyhýbají. Rozmazlenou dceru pěkně vystihla Eliška Skálová, bez servilního tajemníka v podání Michala Isteníka, by to nešlo, a tak by se dalo pokračovat od jednoho aktéra k druhému. Velký úspěch za pěvecká vystoupení zejména za Let it be, sklidil „Rockový Pánbůh“ v podání Dušana Vitázka. Postava do do příběhu vložená, symbolizovala ducha doby viděním tehdejšího mládí.

Závěr, samozřejmě též překvapivý a ztřeštěný, prozrazovat nebudu. – Vesnické hody, rok 1967. Kytaristé posíleni o bicí hrají jak o život, navíc před vzácnými hosty. Všichni se těší, že napřesrok se vypraví do vlasti Beatles. Nakonec snad celá vesnice. Zde hra, slovy autorů „bláznivá feerie s písněmi nejslavnější skupiny všech dob“, končí. Za tím rokem však následuje osudový rok 1968.

Je pravda, že nejeden z dnešních mladých o něm ví jen málo, někteří si ho pletou s jinými daty ne tak dávné historie. Většině však má jisté povědomí, i když bez vlastních prožitků a třeba i potřebných souvislostí a důsledků. Autoři a realizátoři komedie po faktickém závěru hry přidali projekci série snímků z okupace a následné normalizace. Podle mého názoru to nutné nebylo, možná i trošku uškodilo. Většina, i z těch, kteří neprožili, by asi domysleli, že napřesrok po hodech, se už do Anglie nepojede. A když, stačil by asi nenásilný, nenápadnější náznak.

Bítls v Městském divadle Brno jsou poctou legendární skupině, všem, které inspirovali, ale i době tak slibné. Podařilo se formou povedené „lehké“  hudební crazy komedie, za pomoci nestárnoucích melodií ve výborném podání orchestru, sólistů a sboru divadla.  Možná by zdařilý muzikál z Městského divadla Brno mohl i inspirovat ke scénáři filmové komedie. To jen na okraj.  MdB má však rozhodně na repertoáru novou původní inscenaci, která potěší, pobaví, v duchu i rozezpívá nejširší paletu diváků. Takových není nikdy dost.

 

 

Fotografie z představení:

Beatles BrnoBeatles Brno 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bítls, Městské divadlo Brno (premiéra 4. 3. 2017)

 

Autor: Stanislav Slovák, Jan Šotkovský, Petr Štěpán

Režie: Stanislav Slovák

Asistent režie: Jakub Przebinda

Kostýmy: Andrea Kučerová

Dramaturg:Miroslav Ondra, Jan Šotkovský

Scéna: Jaroslav Milfajt

Hudební nastudování: František Šterbák

Dirigent: František Šterbák, Ema Mikešková

Sbormistr: Jana Suchomelová

Korepetice: Monika Jakubíčková, Jaroslava Michalíková, Jakub Gabarík

Choreografie: Michal Matěj

Asistent choreografie: Kristýna Gašperáková

Asistentka kostýmní výtvarnice: Adéla Kučerová

Hudební supervize: Zdenek Merta

Masky: Jaroslav Milfajt

Hudební aranžmá a scénická hudba: Daniel Kyzlink, Jiří Levíček

Produkce: Zdeněk Helbich

Světelná režie: David Kachlíř

Zvuková režie: Milan Vorlíček

Scénické projekce: Petr Hloušek

Příprava notových materiálů: Richard Mlynář

Hrají:

Pavlík: Dominik Brychta/Tomáš Dalecký

Žanek: Miloš Fiala/Matyáš Kyncl

Juřan: Jan Dvořák/Tomáš Herajt

Swing (Pavlík, Žanek, Juřan) Marek Hurák

Richard Starkey, bubeník: Jiří Mach/ Jakub Zedníček (us. Marek Kolář)

J. B., tajný agent: Lukáš Janota/ Aleš Slanina

Homola, předseda MNV: Viktor Skála/Petr Štěpán

Kolóšek, Tajemník: Michal Isteník/Alan Novotný

Renča, Homolova dcera:Barbora Remišová/Eliška Skálová (us. Dagmar Křížová)

Mirek, Pavlíkův bratr: Jan Brožek/ Jonáš Florian, Ondřej Studénka

Máňa, lvice vesnice: Hana Kovaříková/Mária Lalková (us. Kristýna Daňhelová)

Rockový Pánbůh: Dušan Vitázek/Kamil Mikulčík (us.Stanislav Slovák)

Alžběta, britská královna: Viktória Matušovová/ Sára Milfajtová

Komorník: Robert Jícha/Lukáš Vlček

Tatínek: Patrik Bořecký/Rastislav Gajdoš

Maminka: Lucie Bergerová/Ivana Vaňková

Matrukářka: Miroslava Kolářová/ Květoslava Ondráková

Soudruh Šišolák: deněk Junák/Ladislav Kolář

Monča: Michaela Mrkosová/ Pavlína Palmovská

Učitelka ruštiny a jiné: Erika Kubálková/Martina Severová

Premiér Wilson a jiní: Miloslav Čížek/Martin Křížka

Hospodský Jouza: Kristian Pekar/Jiří Ressler

Londýňané, Dvůr, Vesničané, Hodovní chasa, Snové bytosti, Apoštolové

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB