Recenze: Eleusis – Mystérium o dnešní nemožnosti velkého příběhu


EleusisPostinternetová opera je velkou událostí pomalu končící letošní sezóny. Takto jsme Handa Gote ještě nikdy neviděli.

 

 

 

Velký příběh povstane z popela

Celé představení uvede člen H.G. Tomislav Federsel powerpointovou prezentací, při níž nastíní, o čem zhruba příběh Persefony, její matky Deméter a vládce podsvětí Háda je. Tím paradoxně zdůrazní, že o sledování velkého příběh tu na prvním místě nepůjde, ač ději poslouží jako rozpadající se kostra.

 

Po pravé straně jeviště sedí za bílými počítači a s bohatými mísami ovoce tým odborníků, takové malé improvizované Silicon Valley. Tito „odborníci“ s nezúčastněnými výrazy ve tvářích zřejmě celou show řídí. Brzy po úvodu se rozjede velkolepá videoprojekce, která pokryje komplet celé jeviště včetně jeho podlahy. Vizuální vjemy jsou tak oslnivé, že na ústřední příběh se skutečně divák velmi těžko soustředí. Nejde ale o to, že by nebylo možné ho vyprávět, nebo že by neexistoval, jde spíš o nadměrné množství velmi zábavných, efektních, ale rušivých elementů, které nedovolí se na něj plně napojit. Projekce je nabitá vizuálními vtípky, které ocení každý dnešní průměrný uživatel počítače. Reálný svět, jak jsme ho znali dřív, tu už neexistuje, nacházíme se ve světě každodenních uživatelů internetu, kteří vidí vše optikou, na kterou jsou nyní zvyklí - optikou uživatelů internetu, kteří jakmile kliknou na jeden odkaz, nabízí se k němu svůdná řada dalších, během čtení se pravděpodobně ještě spustí pár reklam a čtenář se propadá hloub a hloub do „podvědomí“ původního odkazu.

 

Velký příběh rozbila modernita se svými médii, internet zkázu dokončil. Nyní už delší dobu hypnotizovaně tančíme postapokalyptickou krajinou, kdy jsme si těchto faktů vědomi, ale stále ještě jsme se nedokázali vzpamatovat a povstat. Setrváváme v období „post“.

 

Město Eleusis se nachází asi osmnáct kilometrů od Athén. Bylo kolonizované roku 1500 před Kristem, první svatyně zde byly postavené v patnáctém století, a tehdy se oslavy mystérií staly jedním z helénských náboženství (podstatou bylo uchování rituálů v naprosté tajnosti). Ve starověku bylo v Eleusině středisko kultu bohyně Deméter, ta se tu zastavila při hledání své dcery Persefony, kterou unesl Hádes do podsvětí. Demétřin bratr Zeus zasáhl a Hádes musel svou ženu vždy na devět měsíců v roce vrátit na zem. Tento příběh symbolizuje nutnost koloběhu života a smrti, po níž následuje nové zrození. Věští takto ve skutečnosti Handa Gote blížící se povstání velkého příběhu z virtuálního popela?

 

Nejbližší datum, kdy můžete Eleusis vidět, je dnes, 16.6. 2016 v 20.00 v Alfrédu ve dvoře.

 

 

http://www.alfredvedvore.cz/cs/program/eleusis--handa-gote-research--development?pid=556&bck=program

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB