Jih Moravy a Vysočina v čase festivalůdivadelní svět Brno plakátJaro a léto jsou obdobími, která možno nazvat časem festivalů. Nabídka z jižní Moravy i Vysočiny oslovuje především místní, má však čím zaujmout a je tak pozvánkou i těm z větší vzdálenosti. Ostatně, jaképak dálky na dlani jménem Česká republika!

 

 


Doslova za dveřmi je 7. ročník mezinárodního festivalu Divadelní svět Brno, který se koná ve dnech 27. až 31. května. Pozvánku přijaly soubory z Francie, Izraele, Německa, Slovenska a Slovinska. Brňané budou vyhledávat především hostující scény, příchozí možná zaujme pohled do brněnských divadel. – Třeba Den Milana Uhdeho, letošního osmdesátníka, v divadle Husa na provázku. OperaNárodního divadla Brno  nabízí pozoruhodnou inscenaci Gilgameš Bohuslava Martinů společně uváděnou s Dido a Aenas Henryho Purcella v nastudování Marko Ivanoviće a Václava Lukse, v režii Jiřího Heřmana. HaDivadlo představí působivé zpracování Strýčka Váni A. P. Čechova. Brněnských inscenací, které stojí za návštěvu je ovšem víc.  V půli června se exkluzivní festivalovou ozvěnou stane baletní představení Nederlands Dans Theater II, založeného světoznámými choreografy Jiřím Kyliánem a Hansem van Manenem.Organizátorem festivalu je Národní divadlo Brno ve spolupráci s dalšími brněnskými scénami.
Městské divadlo Brno svou open air nabídkou v krásném prostředí Biskupského dvora vstoupí také do 7. ročníku. Od 17. června do 10. července tu odehraje 20 představení. Na programu bude legendární titul muzikálové klasiky, brněnská verze věčně zelené My fair Lady – ze Zelňáku. Zaměnit anglický dialekt cookney za brněnský hantec byl výborný nápad. Slavná komedie s puncem Brna od roku 1999 zaznamenala přes 300 repríz.
Letos se slaví 700 let od narození Karla IV. Nechybí proto Noc na Karlštejně. Komedie se zpěvy o brněnském géniovi Mendel aneb vzpoura hrášků pobaví a trochu jinak přiblíží objevitele zákonů dědičnosti. Muzikálová balada Radúz a Mahulena autorů S. Moši a P. Ulrycha měla premiéru v roce 1997. Nyní se příběh na motivy poetického dramatu J. Zeyera v novém nastudovaní vrací.
Představení na Biskupském dvoře se prolínají a jsou v širším kontextu součástí každoročního festivalu Brno – město uprostřed Evropy. Velká společensko-kulturní akce přitahuje velké množství diváků k soutěžní přehlídce ohňostrojů Ignis Brunensis v červnových dnech, či na Dny Brna připomínající vítězství nad Švédskou přesilou (12. – 14. 8.).
Magnetem pro milovníky klasické hudby je Mezinárodní hudební festival 13 měst Concentus Moraviae. Nabízí propojení hudebních zážitků s návštěvou malebných míst jižní Moravy a Vysočiny. Těch měst a míst je od doby vzniku festivalu dávno víc než třináct. Letošní ročník je již dvacátý první. Volit možno ze třiceti koncertů v kostelích, synagogách, na zámcích či zámeckých nádvořích. (Od 1. do 28. června). Letošní téma: „Shakespeare, Beethoven a česká kvartetní tradice“. Tématem letošního ročníku bude smyčcové kvarteto, jako nejnáročnější z komorních obsazení přirovnávané k manželství. Motem slova Shakespeara z jednoho z jeho sonetů. – Se strunou struna v téže tónině, v manželské souhře se vždy doplňují, Spojovací nití všech koncertů jsou jména a díla Williama Shakespeara a Ludwiga van Beethovena. V díle prvého jmenovaného nalezneme přes dva tisíce odkazů na hudbu. Čím je on pro divadlo, to pro hudbu znamená druhý ze jmenovaných. Na festivalu zazní všech 16 Beethovenových kvartetů v kombinaci s nejvýznamnějšími skladbami českého a světového repertoáru včetně hudby 2. poloviny 20. století. Speciálním projektem s Ondřejem Havelkou a jeho Melody Makers program obohatí také patronka festivalu Concentus Moraviae, mezzosopranistka Magdalena Kožená.
Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského se v letošním létě bude konat již po osmnácté v sálech i pod širým nebem na více místech Českomoravské vysočiny a to v období 6. 8. až 20. 8. Hlavním dějištěm je zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou. Úvodní i závěrečný koncert se konají tradičně v  zámecké zahradě. Zahajovací galakoncert představí vítěze loňského ročníku Světové operní soutěže Plácida Dominga „Operalia“ ve znamení árií z italských oper. Festivalovou tečkou bude Beethovenova 9. symfonie. Mezi těmito velkými koncerty se nachází řada atraktivních hudebních nabídek jak z klasické, tak populární hudby. Novým koncertním místem se stane opravená budova pozdně barokního zámku v Dukovanech. Tradičním místem konání je historický sál zámku Valeč, ale také kupříkladu dvůr dalešického pivovaru. Volit možno nejen nabídku kvalitních hudebních těles a sólistů z oblasti „vážné“ hudby, ale také hudební setkání se známými jmény populární hudby.
Kromě výše vzpomenutých ožívá jižní Morava i Vysočina řadou dalších festivalů a přitažlivých kulturních akcí. Tak kupříkladu jen brněnský hrad Špilberk. –  Hostuje tu operní soubor Národního divadla Brno (19. a 21. 6.), přátelé folkloru každoročně zaplní velké nádvoří hradu při koncertu Ondráše (22. 6.), svůj festival tu má Divadlo Husa na provázku (25. 6.–30. 6.), odehraje se zde jeden z koncertů Festivalu španělské hudby Ibérica, v červnu probíhající každoročně na více místech Brna. Od 15. 7. do 13. 8. přebírá nad hradem vládu Shakespeare svými pravidelnými slavnostmi, od 16. 8. do 27. 8. se koná také tradiční Mezinárodní hudební festival Špilberk, jeden z řady pořádaných Filharmonií Brno. Navštěvovaným místem kulturního dění pod otevřeným nebem je nádvoří Staré radnice. 
Jižní Morava, známá jako kraj vína, je současně krajem pozoruhodných měst a míst, která přitahují historickými reminiscencemi, ale také atraktivními kulturními akcemi a významnými festivaly. Připomeňme alespoň Kytarový festival Mikulov 2016. (3. 7. – 9. 7.) Koná se po třicáté a náleží k nejvýznamnějším svého druhu ve střední Evropě. Letošní 12. ročník Hudebního festivalu Znojmo (7. 7. – 27. 7.) je věnován Mozartovi a jeho opeře Don Giovanni. Patronem je tradičně Pavel Šporcl, letošním hlavním hostem Adam Plachetka. A dalo by se pokračovat…
Nahlédnutí do festivalových nabídek regionu pro jaro a přicházející léto je ochutnávkou  jen malou a neúplnou.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB