„Malý rodinný podnik“ na Činoherní scéně MDBmalý rodinný podnikZajímavá inscenace se představila divákům premiérou 19. a 20. března na Činoherní scéně Městského divadla Brno. Malý rodinný podnik byl poprvé a s úspěchem uveden roku 1986, pro londýnské Národní divadlo ji napsal britský dramatik Alan Ayckbourn. Ten letos oslaví šedesát let působení u divadla, ve světě patří k nejhranějším i k nejplodnějším autorům. Je nositelem řady prestižních cen, za služby divadlu byl v roce 1997 povýšen do šlechtického stavu.

 

 


Hlavní postavou hry je Jack McCracken (Viktor Skála), který přebírá řízení rodinné firmy po tchánovi (Ladislav Kolář). Vyznává zásadu čestnosti a poctivosti v životě i v podnikání. V tomto duchu pronáší proslov k rodinné sešlosti při převzetí vedení firmy. Manželka (Alena Antalová) jeho zásady ctí a drží se jich, spíš než z vnitřního přesvědčení je pasivně přejímá. Diví se a nechápe, jak nákladně žijí a užívají si jiní z širší rodiny. Stavba morálních zásad manželského páru dostává trhlinu činem mladší dcery Samanthy (Kateřina Fialová, j. h.). „Odbržděná", negativistická puberťačka, z nudy či pro pocit dobrodružství, se dopustí drobné krádeže. Hrozí postih, snad i vězení. Pomoc nabízí soukromý detektiv (Jan Mazák), protřelý chlap, který umí poznat příležitost a těžit z ní. Jack nabídku, v příkrém rozporu s jeho zásadami, zprvu ostře odmítá. Pak je však nucen vážit. Jde přece o dceru, rodinu i renomé podniku. Přistupuje na kompromis, malý kamínek však spouští lavinu. Když zjišťuje, že chod firmy, je v rozporu s morálkou i zákonem, aby rodinnou firmu uchránil, slevuje stále víc. Stává se součástí soukolí, spoluúčastníkem v jednání, již zločinném.
Autor na malém prostoru dokázal výborně vystihnout postupnou změnu postojů, kterou si přitom ústřední aktér sám vlastně neuvědomuje. Současně v rychlém sledu zručně vykreslí charaktery ne malého počtu postav. (Kromě jmenovaných účinkují další známé tváře MDB: Johana Gazdíková, Jan Brožek, Igor Ondříček, Ivana Vaňková, Jakub Uličník, Evelína Studénková, Alan Novotný a hostující Sára Venclovská.)
Režisérem zdařilé inscenace je Petr Gazdík. Představil hru, snad nejvíc černou komedii, zasahující do dalších žánrů. Ocenění náleží celému hereckému ansámblu. Největší příležitost nabízela ústřední role, které se úspěšně chopil Viktor Skála. Manželka, v přesvědčivém podání Aleny Antalové, se ocitá v situaci zpochybnění skromnosti i poctivosti komparací s lehkostí života v luxusu. Samantha Kateřiny Fialové sebejistou arogancí vystihla chování části dnešních mladých. (Hra třicet let stará, vyznívá, jak psaná pro náš dnešek.) Scéna (Emil Konečný), zcela zaplňuje prostor detailně vybavenými místnostmi dvoupodlažního domu. Umožňuje paralelní děje, simultánní vhled do dění více domácností. Zajímavé a účinné je hudební podtržení v živém podání. Tóny violoncella, slovy režiséra, „symbolizují duši domu". Účinnosti dodalo umístění hudebnice (Alžběta Poukarová nebo Iva Kalusová) ve výši uprostřed scény. – Při hudebním vstupu nasvícený, působivý výřez.
Rodinný podnik nutně evokuje mnoho z tuzemské podnikatelské reality show po roce 1989. Může vybavit i vzpomínky na totalitu, kdy většina přistupovala na různou míru a podoby přizpůsobení se panujícímu režimu. Některé přivedlo po krůčcích do obdobných mělčin jako členy divadelního Malého rodinného podniku. Obecněji je hra o věčném střetu morálních zásad s panující realitou, o hranicích kompromisu. Autor a inscenátoři nabízejí vlastně moralitu bez moralizování, věcnou snad až cynickou, s vydatnou dávkou vtipu a humoru, byť černého a truchlivého.

 

Alan Ayckbourn: Malý rodinný podnik. Inscenace MdB č. 739
Inscenační úprava: Petr Gazdík, Jiří Záviš
Režie: Petr Gazdík
Asistent režie Anna Marie Formánková
Překlad: Zuzana Josková
Kostýmy: Andrea Kučerová Adéla Kučerová
Dramaturg: Jiří Záviš
Scéna: Emil Konečný
Světelný design: David Kachlíř
Inscenační úprava: Petr Gazdík Jiří Záviš
Hudební spolupráce: Dan Kalousek

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Úterý, 10 Květen 2016 11:14 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB