Venušiny dny – mužům vstup zakázánSkvrnakova-uvodni-fotkaMinulý týden patřila alternativní scéna divadla Venuše ve Švehlovce výhradně ženám. Divadelní sál, který je součástí budovy studentských kolejí nedaleko náměstí Jiřího z Poděbrad, dala před pár lety do kupy skupina mladých lidí. Dnes je to již zavedený umělecký prostor, který nepřestává překvapovat svým programem.

 

 

 

První ročník mikrofestivalu Venušiny dny se odehrál ve třech dnech 14.-16.dubna 2016 a byl opravdu určen pouze ženskému publiku. " Pocit, že žijeme ve světě, kde je stále mnoho míst, kam mají ženy zapovězený přístup. Ať už doslova, například do nějakých sakrálních objektů, nebo latentně, například do představenstev firem, politiky apod. Přišlo nám jako pěkný nápad tento princip jednou otočit ", vysvětluje nezbytnost uspořádání takového festivalu jeho dramaturgyně Barbora Šupová. A opravdu dostály svému přesvědčení. I přesto, že pár mužů do prostor divadla Venuše ve Švehlovce přišlo, vstup do sálu jim byl zapovězen a představení mohli sledovat díky velkoplošné projekci z baru.
Festival byl zahájen vlídnými slovy Barbory Mitošinkové a samotné dramaturgyně Barbory Šupové pomocí megafonu z baru, pod kterým se již tísnily desítky žen. První večer vystoupil divadelní soubor „elledanse", který patří ke špičkám slovenské nezávislé scény. Jejich dokumentární hra „Mama ma má_ _ _ _" je koncipována jako pět osobních výpovědí o významu našich matek v životě a v dnešním světě. O vzájemných nedorozuměních mezi dcerami a jejich matkami. Za tento čistě ženský pohled na ženy autorky obdržely prestižní slovenskou cenu Doska.
Druhý večer byl pod taktovkou rezidentního souboru „Depresivní děti touží po penězích". Představení „Milostný dopis ženě, kterou nemilujeme" poskytl divačkám, které kompletně zaplnily sál, úplně jiný pohled. Jak jsou ony samotné vnímány očima mužů v procesu seznamování. Pět performerů si na internetové seznamce vybírá jednu ženu a všichni ji postupně oslovují. Komu odpoví? Co na sebe prozradí? Komu slíbí schůzku? A s kým se skutečně sejde? Společně skládají obraz jediné ženy. A performativní dopis ženě, kterou nemilují, je tečkou jejich milostné konverzace.
Závěrečný komponovaný večer byl opravdu ve stylu „Mezi námi děvčaty". Jeho moderování se ujala Biomasha, která přivítala hudební uskupení Yellowsisters. Následovaly krátké vstupy, pozvány byly výrazné ženské osobnosti současnosti. Přední divadelní a taneční publicistka současné české kulturní scény, divadelní a operní režisérka, choreografka, překladatelka Nina Vangeli a česká filmová odbornice, ředitelka festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět Hana Kulhánková. Poslední slovo si vzala Hana Malaníková, učitelka na DAMU, performerka na volné noze a zdravotní klaun, která přednesla svůj osobitý referát o velkých ženách minulosti.
První ročník festivalu byl úspěšně zakončen a jak ho hodnotí organizátorka Barbora Mitošinková: „Čekaly jsme, že to vyvolá určitou kontroverzi, ale překvapil nás spíš pozitivní ohlas a zvědavost. Sami se nevnímáme jako gendrové aktivistky, i když nás samozřejmě ženská otázka zajímá. Nesnažíme se ji ale uchopit vědecky, spíš nám jde o umělecký a celospolečenský přístup. S vysloveně negativní reakcí jsme se nesetkali. Pozitivní diskriminace se skutečně dopouštíme, ale to na ženách, které přišly na pokladnu a zde deklarovaly, že mají právě měsíčky. Ty totiž měly vstup zdarma. Chtěly jsme, aby z toho aspoň jednou něco měly."
Osobně takovým projektům fandím a budu se těšit na další ročník.

 

Fotogalerie představení

 

Skvrnakova-Venuse ve Svehlovce 01Skvrnakova-Venuse ve Svehlovce 02Skvrnakova-zahajeni festivalu Venusiny dny 03Skvrnakova-elledanse 04

 

 

 

Skvrnakova-elledanse 05Skvrnakova-elledanse 06Skvrnakova-elledanse 07Skvrnakova-elledanse 08

 

 

 

 Skvrnakova-Depresivni deti touzi po penezich 09Skvrnakova-Depresivni deti touzi po penezich 10Skvrnakova-Depresivni deti touzi po penezich 11Skvrnakova-Depresivni deti touzi po penezich 12

 

 

Skvrnakova-Depresivni deti touzi po penezich 13Skvrnakova-Depresivni deti touzi po penezich 14Skvrnakova-Venusiny dny 15Skvrnakova-Mezi nami devcaty 16

 

 

 

Skvrnakova-Mezi nami devcaty 17Skvrnakova-Mezi nami devcaty 18 

 

 

 

 

 

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Čtvrtek, 21 Duben 2016 14:57 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB