Divadelní tip Jarka Jurečky: Vojcek v PlzniVojcekDrama Vojcek psal Georg Büchner v roce 1836 a po jeho předčasné smrti zůstalo ve formě zlomků, které byly dalšími autory doupraveny. V současnosti jde o jednu z nejhranějších německých divadelních her. Skutečným předobrazem postavy Vojcka byl Johan Christian Woyzeck, který ze žárlivosti ubodal svou přítelkyni.

 

Na forbínu před zavřenou oponu přichází Vojcek, je nahý. Je raněný, je obnažený, rukama si zakrývá slabiny. Někdo v publiku se zasměje, někdo pohoršeně zalapá po dechu. Vojcek přichází až doprostřed forbíny, klepe se strachy. Jednou rukou ukazuje vzhůru, zvedá se opona, představení začíná. A to je ono: křehké představení na velké scéně. SKUTR zkrotili jeviště plzeňského Nového divadla, jehož architekt zapomněl na činohru, obrovskými (přesto křehkými!) obrazy. Pro Plzeň je to velká událost, takhle odvážně interpretovaný text, pro vnímavého diváka je to dechberoucí výtvarně-poetická inscenace. Styl SKUTRu jednak totálně šlape s běsným Büchnerovým textem, jednak jejich prokomponovaným obrazům sedí, když jsou vidět přímo zpředu, k čemuž je plzeňský kinosál ideální. Kdo se na Vojcka vydá hned a nebude čekat na záznam České televize, bude mít představení rozšířené o další rovinu, uvidí totiž davy lidí prchající před Vojckovým neštěstím z divadla. A to za to stojí.“

 

Büchnerova hra nabízí velmi široké pole pro množství výkladů motivu Vojckova činu. Chudý voják Vojcek je jako pasivní hrdina vystaven kruté společnosti, která s ním nakládá bez jakékoli úcty či ohledů. Zneužívá jej jeho nadřízený, jeho doktor i jeho životní partnerka, které pomáhá s péčí o dítě, které není jeho. Nejobecnějším výkladem hry je téma chudoba versus morálka a otázka, zda i chudý člověk má možnost zůstat morálně čistým. Na motivy dramatu vznikla také opera Albana Berga a téma bylo také několikrát zfilmováno (Werner Herzog, János Szász).

 

 

Georg Büchner

Vojcek

Divadlo J.K. Tyla v Plzni

Premiéra: 17.10. 2015

Překlad: Ludvík Kundera

Dramaturgie: Klára Špičková

Scéna: Jakub Kopecký

Kostýmy: Simona Rybáková

Hudba: Petr Kaláb

Režie: SKUTR (Martin Kukučka, Lukáš Trpišovský)

Hrají: Pavel Neškudla, Zuzana Ščerbová, Monika Švábová, Petr Konáš, Jan Holík, Ondřej Rychlý...

 

Autor divadelního tipu Jarek Jurečka se narodil v Plzni, studuje dramaturgii na DAMU a hraje v kapele Annešanté.

 

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pátek, 08 Duben 2016 08:37 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB