Kulturní tip hudebního skladatele Jakuba Kudláče: Modrý pták


Modrý ptákMůj kulturní tip je inscenace Modrý pták uváděná činohrou Národního divadla ve Stavovském divadle. Jedná se o výpravnou symbolistní pohádku vhodnou jak pro děti alespoň školního věku, tak pro dospělé. Krom toho, že je to vskutku efektní podívaná, je Modrý pták i příběhem plným něhy. Stejně jako ve většině přitažlivých příběhů, i zde jde v posledku o lásku. Nezvykle výrazná obrazivost Maeterlinckova textu vyžaduje stejně neobvyklou imaginativnost zpracování a výsledkem je hravé představení plné vtipných metaforických zkratek.

 

PS: V mém výběru rozhodně nehraje žádnou roli, že jsem k této inscenaci skládal hudbu.“

 

Na stránkách Národního divadla o představení píší toto:

Modrý pták jako touha po prchavém, neuchopitelném štěstí. Dobrodružná cesta za duší věcí a tvorů kolem nás, která sama o sobě je cílem - jen na cestě může ústřední dvojice pochopit, že mezilidské vztahy a vzájemný soucit jsou tím, co nám přinese onoho "modrého ptáka". Nejznámější text vlámského symbolisty, nositele Nobelovy ceny Maurice Maeterlincka je jednou z nejpůsobivějších alegorií světové literatury, a proto promlouvá jak k dospělému, tak dětskému divákovi. Bohatá autorova fantazie oživující svět kolem nás inspiruje tvůrce k opulentnímu scénickému ztvárnění a slibuje podívanou pro všechny, kdo se rádi nechávají okouzlovat.

 

Modrý pták

Překlad: Šárka Belisová, Alena Morávková

Režie: Štěpán Pácl

Scéna: Andrej Ďurík

Kostýmy: Iva Němcová, Lucie Škandíková, Tereza Kopecká

Dramaturgie: Jan Tošovský

Hudba: Jakub Kudláč

Pohybová spolupráce: Veronika Knytlová

 

KudlaC JakubAutor tipu, hudební skladatel Jakub Kudláč (1978 v Bratislavě) vystudoval Státní konzervatoř v Bratislavě, filosofii na Filozofické faktultě UK a doktorát na FAMU. Jako autor scénické hudby spolupracuje s režisérem Štěpánem Páclem, s Natálii Deákovou, s Janem Fričem, Miroslavem Bambuškem, Jiřím Adámkem či Annou Petrželkovou.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB