Festival Janáček Brno 2016 ve znamení OČEKÁVÁNÍjanacek 2016Ve dnech 7. až 18. října se bude konat již 5. ročník prestižního bienále věnovaného velké umělecké osobnosti Leoše Janáčka, tvůrčím životem a dílem neodmyslitelně spjatým s městem Brnem. Do zahájení festivalu je ještě daleko, předprodej vstupenek byl však již zahájen. Po úspěchu minulých ročníků lze očekávat velký zájem. 

 

 

Nabízí se dvacet čtyři špičkových produkcí ve dvanácti dnech a ve stejném počtu brněnských sálů. „Krása tohoto bienále spočívá v mezinárodním charakteru jeho obsahu a účastníků“, vyjádřil se pan Nicholas Payne, ředitel Opera Europa. – Letošním mottem je OČEKÁVÁNÍ, které může symbolizovat Janáčkův život, uplynulé století, ale také naši současnost. Očekávání je vlastní umění a stejný název nese i Schönbergova skladba, jedna z těch, které na festivalu zazní.
Letošní festivalový program proběhne ve třech liniích.
V operní se představí soubor Janáčkovy opery premiérou Káti Kabanové, v režii Roberta Carsena. Národní divadlo Brno, jako první scéna u nás, nastuduje inscenaci tohoto světoznámého režiséra, která se stane součástí zdejšího repertoáru.
Státní divadlo Norimberk uvede další operu L. Janáčka – Z mrtvého domu, v režii uznávaného Calixta Bieita. Opera Göteborg v režii Davida Radoka, v hudebním nastudování Marka Ivanoviče a orchestru Janáčkovy opery přichází s inscenací Bártokova Modrovousova hradu a již zmíněného Schönbergova Očekávání.
Cílem festivalu je i jistá „konfrontace“ Janáčkova díla se současnou operní tvorbou. Ve spolupráci s FESTIVAL D´AIX-EN-PROVENCE bude v české premiéře uvedena opera Seven Stones from the Tower of Babel Ondřeje Adámka. Brno Contemporary Orchestra připraví audiovizuální operu The Cave Steva Reicha.
Ve druhé linii – koncertním programu, zaujímá významnou roli sborová tvorba Leoše Janáčka, jeho současníků a následovníků. Vystoupí sbor Janáčkovy opery (sbormistr Josef Pančík), Český filharmonický sbor (Josef Fiala), Pražský filharmonický sbor (Lukáš Vasilek) a vídeňský Arnold Schoenberg Chor pod vedením Erwina Ortnera.
K vrcholům koncertní řady bude náležet recitál světoznámého tenoristy Iana Bostridge v doprovodu předního klavíristy Julia Drakea, na kterém zazní i Janáčkův Zápisník zmizelého. V rámci orchestrálního koncertu se představí PKF – Prague Philharmonia s dirigentem Tomášem Braunerem. Na komorních koncertech budou účinkovat Miloslav Ištvan Quartett a Parnas Quintet. Připravena jsou matiné ve spolupráci s HF JAMU. V jedinečném prostoru Vily Tugendhat se uskuteční recitál přední sopranistky Martiny Jankové a klavíristy Ivo Kahánka.
Další linie přibližuje mezižánrový přesah díla Leoše Janáčka. Základ budou tvořit jazzové interpretace skladeb jeho skladeb a lidové hudby, ze které vycházel. Festival nabídne koncerty E. Viklického, M. Topferové, I. Bittové, M. Vitouše a dalších významných interpretů.
Festival ve světě nejhranějšího operního skladatele 20. století v jeho městě je příslibem naplnění všech očekávání přátel a příznivců hudby a Leoše Janáčka.

Festival pod záštitou prezidenta republiky Miloše Zemana, ministra kultury Daniela Hermana, hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška a primátora Statutárního města Brna Petra Vokřála za finanční podpory Statutárního města Brna, Ministerstva kultury, Nadace Leoše Janáčka a Jihomoravského kraje. Partnery jsou Moravské zemské muzeum, Janáčkova akademie múzických umění v Brně, Masarykova univerzita, Muzeum města Brna a Turistické informační centrum města Brna.


Veškeré informace o festivalu na www.janacek-brno.cz

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Čtvrtek, 04 Únor 2016 10:11 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB