Maďaři - Mořský cikán je fajn chlap


Mořský Cikán copyV sobotu v pražském Studiu Paměť odehrála svou premiéru nová umělecká skupina volně navazující na kultovní projekt Radio Ivo.

 

 

Radio Ivo je na místě improvizovaná rozhlasová hra v podání Johany Švarcové, Petra Marka a Mariana Moštíka. Záměrně pochybná, „nekorektní“ komika rozpačitosti posílené adrenalinem z improvizace a drobnými nedorozuměními se za léta působení Rádia Ivo začala lehce vyvětrávat, i dřív hmatatelné napětí mezi Johanou Švarcovou a Petrem Markem se časem trošku vyčerpalo. Teď se zdá, že jsou tu v plné síle Maďaři.

 

Nejde již o rozhlasovou hru, ale o improvizované divadlo. O zvuk a hudbu se podobně jako v Radiu Ivo stará Ondřej Ježek (majitel nahrávacího studia Jámor, v němž vzniká většina nejlepších desek české alternativní hudební scény).

 

Novou postavou, která přinesla čerstvý vítr do plachet, je režisér a dramatik David Jařab, jenž se nyní představil jako dosud neobjevený komediální talent. Ani jeden z vystupujících není školený herec, ale všichni mají s filmem či divadlem dlouholetou zkušenost, Marek a Jařab vyučují na katedře režie pražské FAMU, Johana Švarcová tamtéž studuje (ale byla také například zakládající členkou slavného královéhradeckého amatérského divadla DNO, a kromě Rádia Ivo si zahrála v různých studentských i profesionálních filmech, Petr Marek je asi nejznámější díky kapele MIDI LIDI a David Jařab se nejvíc proslavil v době „zlaté“ éry Divadla Komedie).

 

Mořský cikán měl dopředu připravené body zvratu děje, ale náplň scén herci improvizovali.  V klíčových situacích měly sehrát zásadní role rekvizity, což se sice ne vždy povedlo, ale ničemu to nevadilo, protože právě tyto nedokonalosti spoluvytvářejí kouzlo improvizovaného vystoupení, a pochopí-li divák, že vidí nedokonalost, může se cítit o to víc vtažen do děje. Strukturou první představení Maďarů s názvem Mořský cikán připomínalo film. Děj byl komplikovanější než v improvizovaných rozhlasových hrách, víc využíval „střihu“, delších skoků v čase a paralelních dějů. Zkušení improvizátoři Petr Marek a Johana Švarcová měli tendenci se vracet k typům postav známých z Radia Ivo. Oproti tomu David Jařab improvizoval před lidmi po mnoha letech, tudíž jeho adrenalin působil na publikum asi nejprovokativněji. Johana Švarcová opět submisivně toužila po mužské přízni, přičemž ve snaze udělat dojem plácala jedno rádobysofistikované klišé za druhým, Petr Marek směřoval k přílišvážněseberoucímu buranovi a David Jařab zimprovizoval obtloustlého přízemního „fajn“ chlapa - domácí typ. Výchozí situací pro setkání těchto tří byla mikulášská pochůzka, kterou z neznámých důvodů společně v převlecích absolvovali.

 

Debut Maďarů měl velký úspěch, takže s největší pravděpodobností budou pokračovat. Pro více informací sledujte jejich facebookový profil: https://www.facebook.com/morskycikan/?fref=ts

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB