Proč (také) navštívit PQ?


PQ 2015 Nebeský TobiášPraha se proměnila v hlavní město světové scénografie a divadla. Program Pražského Quadriennale 2015 je bohatý, každý si v něm najde to své. Zde uvádíme jen část důvodů, pro které je dobré přehlídku navštívit. Vězte však, že další důvody budou přibývat, neboť jak praví výkonná ředitelka PQ Daniela Pařízková, „mnoho věcí bychom chtěli nechat pro návštěvníky do poslední chvíle utajených, aby měli šanci si je sami objevit až během konání PQ“.

 

 

 

Svět na jednom místě

Sekce zemí a regionů je nejvýznamnější částí každého Pražského Quadriennale. Během 13. ročníku představí expozice a díla 68 zemí z celého světa. Již tradičně se Pražského Quadriennale účastní země jako Rakousko, USA, Německo, Polsko, Velká Británie a další, ale jako každý ročník i letos má PQ své nováčky. Jsou jimi Québec, Monako, Katalánsko, Lichtenštejnsko, Macao či arabské země, které budou mít společnou expozici. Jednotlivé expozice se zúčastní soutěže a mohou obdržet jednu z cen Pražského Quadriennale 2015.

 

Alespoň malá ochutnávka: Doslova pod kůži se návštěvníkům dostane polská expozice. Návrat člověka k osamělosti a kontaktu s přírodou bude rekonstruován pomocí nejmodernější technologie. Výstava využije tzv. „bone-conduction“, tedy způsobu slyšení, které je vedeno skrze kosti pomocí vibrací až k vnitřnímu uchu. Vibrace vycházejí z kmenů stromů a jsou aktivovány lidským dotekem. Komplikovaná technologie má elegantně jednoduchý efekt – dotknete se stromu a uslyšíte hudbu.

 

Do temného hávu smrti bude zahalena španělská národní expozice. V posledních letech jsme mohli být svědky zhroucení španělského sociálního systému v důsledku ekonomické krize. Španělská společnost byla nucena přehodnotit staré existenční struktury a hledat nová východiska, v případě umělců také nové umělecké přístupy. Tato potřeba „pohřbít“ staré hodnoty a vzhlédnout k novým, dosud neznámým idejím se odráží v konceptu španělské expozice. Morbidně temná komnata, katafalk s tělem neznámého a zářící nápis „Muérete“ navádí k jedinému: pohřběte staré, hleďte k budoucímu!

 

Zajímá vás, co se stane se zvukem gramofonové desky, necháme-li gramofon po celý rok v lese napospas čtyřem ročním obdobím? Finská národní expozice zkoumá schopnosti zvuku a hudby ovlivňovat prostor, čas a emocionální charakter místa/divadelní scény, a zároveň sleduje působení klimatických podmínek na zvuk. Finové přetvoří dopravní kontejner na koncertní místnost, kde budou hudební nástroje vystaveny extrémním změnám počasí: déšť vystřídá mráz, vedro zase záplavy nebo dokonce vichřice. Tóny hudebních nástrojů se pod vlivem počasí zabarví a hudebníci jim budou muset přizpůsobovat svou hru. Testovací skladbou, která zazní ve zvukové krabici, bude slavné Vivaldiho Čtvero ročních období.

 

Nebeský festival

Česká expozice na Pražském Quadriennale 2015 je poctou významné osobnosti české divadelní scény, divadelnímu režisérovi Janu Nebeskému. Piazzetta Národního divadla, Nová scéna Národního divadla a Café NoNa se promění v dějiště akce „Nebeský festival“. Součástí živé scény budou výtvarné instalace od takových umělců, jako je Igor Korpacewski, Margita Titlová-Ylovsky, Tomáš Ruller, Michal Pěchouček, Vladimír Kokolia a dalších. Na Nové scéně Národního divadla se uskuteční premiéra nového představení Jana Nebeského s názvem „SWEET“ a uvedeny budou i další tři hry s předními českými herci. Atmosféru pulsujícího místa dotvoří kostýmové přehlídky a bohatý doprovodný program. Během přehlídky bude také představen veřejnosti archiv Nebeského díla, který vzniká ve spolupráci s Divadelním ústavem.

 

Golem na Štvanici

Součástí české expozice je také multimediální instalace Golem Cube ve Vile Štvanice. Společnost Tygr v tísni slavila v roce 2013 úspěchy s představením Golem. Adaptace mystického románu spisovatele Gustava Meyrinka činila z diváků aktivní spolutvůrce příběhu. Instalace představí Golema v nové podobě: jako multimediální instalaci z polyekranu umístěné v prostoru krychle.  

 

Předměty s příběhem

Výstava Předměty představuje různorodý soubor věcí, předmětů a rekvizit, které se dočkaly veřejného vystoupení ať již v divadle, či ve veřejném prostoru. Žádný z předmětů však na výstavě neprezentuje pouze sám sebe. Všechny zastupují příběhy s nimi spjaté. Nesou s sebou buď silný osobní příběh, příběh spojený s divadlem nebo zasahují do politického, či obecně společenského kontextu.

 

Gurmánské zážitky

Výstava Tvůrci v Galerii U Betlémské kaple nabídne dvě živé akce denně. Barvitá a dramatická příprava pokrmů se v poslední době stává vyhledávanou společenskou aktivitou. Kuchyně je dnes vnímána jako divadlo, v němž se akt přípravy, vaření a servírování pokrmů stává soukromou performancí pro pozvané hosty, oceňovanou jako kolektivní vjemový zážitek. Podobně budou i Tvůrci vytvářet divadelní a gurmánský design u kuchyňského stolu a jako divadelní materiál jim poslouží potraviny. Před každý tvůrčí tým je postavena výzva připravit divákům plnohodnotný performativní gurmánský zážitek.

 

Tvůrci budou navrhovat pokrmy tak, jako by vytvářeli scénografii. Diváci budou vyzváni na gurmánskou cestu, kterou budou moci vidět, slyšet, ochutnat a především zažít. Součástí výstavy je také konzumace připravených jídel, při které se minulost Tvůrců stane jejich budoucností. Stejně jako u každé cesty nastane i na výstavě moment, kdy Tvůrci nechají svou minulost, neboli stopy v podobě jídla, za sebou.

 

Kmeny v ulicích

Stěžejním happeningem ve veřejném prostoru je živá výstava Kmeny, která bude probíhat na mnoha místech formou kostýmovaných průvodů umělců i studentů. Koncepce vychází z faktu, že nedávné politické demonstrace v mnoha zemích po celém světě (včetně Německa, USA a České republiky) odhalily staré, napůl zapomenuté zákony zakazující nošení masek na veřejných demonstracích. Během PQ budou centrem Prahy procházet desítky maskovaných kmenů z celého světa (vztahujících se k tématům Politika, Počasí a Hudba) – tyto kmeny se na své cestě zastaví v ulicích, v metru, v supermarketu nebo v divadle či v muzeu. „Svým pochodem v maskách chtějí upozornit na právo na vlastní identitu, ale také právo na naši představivost. Přítomnost masky ve veřejném prostoru může vynést na světlo další vrstvu reality, která byla do té doby neviditelná,“ říká Sodja Lotker, umělecká ředitelka Pražského Quadriennale.

 

A dodatek na konec:

Vstupenky & slevy

Vstupenky budou během PQ 2015 k dostání v pokladnách na následujících místech: v Colloredo-Mansfeldském paláci, v Clam-Gallasově paláci, Topičově salonu, Betlémské kapli – Lapidáriu, galerii Nová Síň, kostele sv. Anny – Pražská křižovatka, v Kafkově domě. Jednodenní neomezený vstup na všechny lokality PQ stojí 300 Kč. PQ dále nabízí rodinné vstupenky, skupinové vstupenky a dětské vstupenky.

 

V rámci partnerské spolupráce s mnoha institucemi mají kulturní fanoušci z Prahy i z regionů jedinečnou příležitost získat zvýhodněné vstupné na PQ´15 do všech lokací výstavy v historickém centru Prahy. Po předložení vstupenek z partnerských divadel, galerií, muzeí či festivalů zapojených do kampaně PQ´15 získají návštěvníci až 50% slevu na jednodenní vstupné na Pražské Quadriennale 2015.

 

Kromě divadel, kin, muzeí a galerií se zvýhodněné vstupné na PQ´15 týká také návštěvníků Prague Fringe, festivalu Tanec Praha a Mezinárodního festivalu Divadlo evropských regionů. Sleva se vztahuje také na všechny vstupenky zakoupené prostřednictvím zapojených členů Sítě turistických informačních center.

 

Nárok na 50% slevu na PQ´15 mají také všichni návštěvníci, kteří předloží jízdenku Dopravního podniku hlavního města Prahy. Sleva se vztahuje na všechny jízdenky a kupony.

 

Jak získat zvýhodněné vstupné na PQ‘15? Stačí, když přinesete na hlavní pokladnu PQ´15 do Galerie hlavního města Prahy - Colloredo-Mansfeldského paláce (Karlova ulice, Praha 1) vstupenku z některé z partnerských institucí/ akcí PQ´15. Nárok na slevu vzniká po předložení vstupenek zakoupených v období od 1. 2. do 27. 6. 2015.

 

Do kampaně je zapojeno na 50 institucí z celé ČR. Kompletní seznam najdete na http://www.pq.cz/o-nas/kulturni-partneri-v-cr.

Na pátek 19. června je připraven Den s ČT, kdy bude po celý den vstup na PQ volný! Otevírací doba všech expozic se zároveň prodlouží až do 23.00.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB