Vášnivě svůdné rozjímání nad Shakespearem


foto ze zkouškyMezižánrový experiment O něco horší než Romeo: tragédie z rozmaru se pohybuje na pomezí site-specific divadla a monumentální umělecké instalace.

 

Matěj Nechvátal a Halka Třešňáková, populární díky roli asistentky Tondy Blaníka v politicko-satirickém webovém seriálu Kancelář Blaník, hrají hlavní role v originálním letním projektu MeetFactory O něco horší než Romeo: tragédie z rozmaru.

 

Mezižánrovka vznikla ze spolupráce divadelní a výstavní dramaturgie MeetFactory na základě reinterpretace třech textů: kanonické Shakespearovy hry Romeo a Julie, románu Temná energie současné německé autorky Juli Zeh a výjimečného spisu filosofa Sørena Kierkegaarda  Svůdcův deník. Divadlo a Galerie se propojí nejen tematicky, ale i prostorově: při inscenaci budou diváci spolu s herci putovat prostory Galerie i Divadla, které se zároveň stane součástí výstavních síní, kde bude instalace přístupná i mimo reprízy divadelních představení.

 

Originální, částečně site-specific inscenace na pomezí divadla a monumentální umělecké instalace tematizuje obraz lásky coby paradoxního archetypu. Ve jménu hledání smyslu života se milující subjekt vrhá po hlavě do sebezničující propasti. Neúnavně, stále znovu, napříč staletími. Neideologicky, nevysvětlitelně, s narcismem sobě vlastním, za stále stejných kulis milostných trojúhelníků, jejichž vrcholy jej opakovaně zraňují. Projekt zkoumá téma vášně a svádění jako estetického aktu, motiv přebytku a přílišného intelektu, který může být zničující silou i hnacím motorem života, přítomného okamžiku a nesmrtelnosti.

 

Vizuální umělec Jan Haubelt připravil pro projekt O něco horší než Romeo instalaci sestávající z jedenácti monumentálních soch, jejichž tvary jsou odvozeny od motivů Abecedy Vítězslava Nezvala, v souvislosti s níž Karel Teige typograficky zachytil taneční pojetí jednotlivých písmen. Haubeltovy sochy uchopují tento mezižánrový a zároveň gestický princip skrze převedení Teigeho znaků do třetího rozměru, na bázi rotace celého motivu. Sochy se tak stávají takřka univerzálními charaktery, které v inscenaci nabírají roli herců i autonomních uměleckých objektů. Nedílnou součástí instalace je pak světelná inscenace navržená Jiřím Thýnem.

 

Premiéra, jejíž součástí bude i vernisáž umělecké instalace O něco horší než Romeo a vernisáž výstavy Hlášení Šeherezádina bratra v Galerii Kostka, proběhne ve čtvrtek 11. června od 18:00 a 19:00. Vzhledem k omezené kapacitě je nutná akreditace na konkrétní hodinu.

 

Program večera 18:00 - představení O něco horší než Romeo: tragédie z rozmaru (rezervace nutná) 19:00 - představení O něco horší než Romeo: tragédie z rozmaru (rezervace nutná) 20:00 - vernisáž výstavy Hlášení Šeherezádina bratra v Galerii Kostka 21:00 - vernisáž umělecké instalace O něco horší než Romeo: tragédie z rozmaru v Galerii MeetFactory.

 

 Reprízy představení O něco horší než Romeo: tragédie z rozmaru 12.6., 11. 7., 14. 7., 16. 7., 28. 7., 30. 7., 11. 8., 15. 8. od 20:00

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB