Sedm autorů hledá Povstání

Povstanie-Divadlo-ArenaSedmdesát let, která uplynula od Slovenského národního povstání, si bratislavské Divadlo Aréna připomíná dnes a zítra představením Povstanie. Na jeho vzniku se podíleli slovenští i čeští autoři různých generací.

 

Divadlo vyzvalo známé dramatiky, prozaiky a publicisty, aby na téma Slovenského národního povstání napsali jednoaktové hry. Podmínkou bylo, že jeden text nesmí překročit délku půl hodiny. V inscenačním výběru se ocitly texty Pavla Kohouta, Ľubomíra Feldeka, Michala Hvoreckého, Evy Maliti-Fraňové, Slávy Daubnerové, Martina Čičváka a Petera Lomnického. Režisérka a performerka Sláva Daubnerová je pak pospojovala v jednolitý jevištní tvar. „Každá éra má jiný vztah k paměti, každá generace proto přinesla jiný pohled na SNP," uvedla v deníku Sme režisérka na okraj celku.

 

„Texty jsem řadila chronologicky. Začínáme v předvečer vypuknutí SNP, tedy textem Maliti-Fraňovej Veštby, který je zpracovaný jako pohybové divadlo, a končíme současností, respektive už náznakem budoucnosti, teda textem Pavla Kohouta Rudolfovo číslo. Jsem zvyklá pracovat s nedivadelními texty, ale ačkoli je mi princip koláže blízký, v tomto případě bylo náročné balancování mezi zásahy do textu a finálním tvarem," řekla režisérka pro slovenský list Pravda.

 

Představení nese název Povstanie. Jak uvádí divadelní web, výrazy „slovenské" a „národné" byly z názvu škrtnuty záměrně. „Ambicí projektu je očistit SNP od ideologických nánosů a pojmenovat ho jako ojedinělý projev aktivity slovenského národa, aniž by přitom byly vynechány všechny paradoxy, které jsou s ním spojené," uvádí dramaturgyně divadla Zuzana Šajgalíková. „Cílem našeho představení je ukázat i vše negativní, co s sebou přineslo. Všechny stinné stránky Povstání – za jakých podmínek proběhlo, že tam panoval chaos, dezorganizace, na čem selhávalo, jak bylo padesátých letech zneužíváno a jaké názory se vyplavují dnes," dodává režisérka Sláva Daubnerová.

 

Sama režisérka při psaní svého textu využila svědectví asi padesáti partyzánek, které se do SNP zapojily. „Povstání vnímám jako emancipační akt," řekla pro list Sme.

 

A čím chce Povstanie oslovit dnešního diváka? „Mám pocit, že tu vládne apatie nebo nezájem. Lidé odcházejí do zahraničí, protože nejsou spokojeni se situací na Slovensku. Připadá mi proto úplně neuvěřitelné, že se tehdy dokázali zmobilizovat. Obdivovala jsem energii a aktivitu národa," říká Sláva Daubnerová pro list Pravda.

 

Básník, dramatik a překladatel Ľubomír Feldek do představení přispěl nejen aktovkou Daj pomník, ale i novým textem k písničce Leonarda Cohena Partyzán.

 

Keď vám prídu vládnuť cudzí,
či sa máte vzdať v tej núdzi?
Riekol som si:. „Nie!"
A vzal som zbraň – a do hôr!

Zmenil som si hlásky v mene,
dal zbohom deťom, žene
Nech partizáni len
dnes bratmi sú mi v zbrani.

Ukryla nás, nakŕmila
na Slovensku starká milá.
Zastrelili ju --
no výkrik z nej nedostali.

Ráno sme tam boli traja
ale večer už iba ja.
Život vzal im boj.
Aj ja ten svoj dám boji.

Nech len vietor, už len vietor
veje z hrobov! Vietor vie to:
Sloboda je boj!
Len slobodní sme šťastní.

 

(Jak zní písnička v originále si můžete poslechnout například na www.youtube.com)

 

Inscenace Povstanie je sedmou, závěrečnou částí Občanského cyklu Divadla Aréna, který nese volný podtitul Sedm hlavní hříchů. Cyklus zahájila v roce 2005 inscenace Tiso. Následovala představení Dr. Gustáv Husák (2006), Komunizmus (2008), Kukura (2011), Holokaust (2012) a Kapitál (2014).

 

Foto: Š. Kliman / Divadlo Aréna

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Čtvrtek, 28 Srpen 2014 13:42 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB