Recenze: Hercem o intimitě


Disk Regulace intimityDesátého ledna proběhla premiéra divadelního představení Regulace intimity v divadelních prostorech DISKu, který je určený začínajícím hercům DAMU. Čtvrtý ročník herectví na katedře alternativního a loutkového divadla si připravil velmi zajímavou a netradiční hru – co si můžou herci dovolit sami k sobě?

 

Několikátá repríza a opět plný sál spíše mladších návštěvníků, který doufá, že se o sobě něco doví – přece jen jsme všichni herci. A tentokrát v roli jakési poroty na schodišti hlediště. Předstoupí před nás dvanáct studentů, kteří se mají obhájit.

 

Co je na nás tak opravdového?

Tepová frekvence promítaná na zvrásněnou oponu připomíná spíše převýšení trasy, kterou musí se svou rolí absolvovat, než další rozměr scény. Zato rozsvícená světla v hledišti obrací pozornost i k divákům. Zazní část tvrdého elektronického beatu od Depech Mode. Začínáme.

V podnázvu dramatu je napsáno „Bojím se, stydím se, doufám a miluji". Přesto ale vystoupení na forbíně začne rázným „sere mě," z úst Pavlíny Skružné a po ní následují další spolužáci. Nasazené tempo občas zpomalí – jako každá diskuze – přebíráme slova nebo mlaskáme a mručíme do ticha. Někdy mlčíme. Skáčeme si do řeči. Herci sice občas škobrtli o své rty při výslovnosti a scéna se chvílemi odehrávala jako šum na pozadí magnetofonové pásky. Avšak i díky tomu se hlediště s jevištěm přirozeněji napojilo. Nemluvíme také v naučených frázích?

Proud různorodých situací například z restaurace, hereckého vnitřního světa nebo při telefonním rozhovoru s operátorem nás příjemně poponáší a omývá náš obraz, který si malujeme. Víme, že Tereza Volánková má ráda Tolkienova Pána prstenů, Bořek Joura se stydí, že se dívá na porno nebo že Daniela Šišková miluje básníka Jana Skácela. Paralelní jednání účinkujících drží představení pohromadě a kumulace témat nebrání v zapomínání. Nakonec si každý odnese co mu je blízké. V čem se sám odhalil.

O režii se postaral Jiří Havelka, který dal také podnět k vytvoření hry na základě dotazníků. Studenti měli za úkol zodpovědět otázky typu „co mají rádi" nebo „co nesnáší" a následně je před třídou prezentovat. Začal boj s tím, co všechno na sebe chtějí odhalit. Co si nechat pro sebe.

 

Střízlivá realita a boj o budoucí

Vystoupení čtvrtého ročníku herectví již řečené katedry se dá považovat za odstavec z generační výpovědi. Pop-kulturní odkazy, svobodomyslnost a nevalný zájem o politiku. Je zajímavé, že politika nikoho ze studentů vyloženě nepálí. Těžko říct, zda jde o uvědomělost, že politici za nás koš nevynesou, nebo o nedostatečný zájem. Osobité pohledy jednotlivých aktérů zároveň představují paletu archetypů, s nimiž se divák mohl ve svém nitru více či méně sblížit.

Před koncem se otevře opona a občanská realita se promění v komickou přehlídku gagů. V záři modrého světa, za doprovodu hudby od Zagorové a klaunskou maskou. Vystoupení pomalu přešlo v potlesk, který trval několik minut, a před stojící sál herci nastoupili hned několikrát.

Většina předešlých vystoupení byla brzo vyprodána, ale některé rezervace zůstaly i minule nevyzvednuty. Již tuto sobotu proběhne derniéra. A přesto, že jsou herci krůček od dokončení studia, tak tu zůstává hromada palčivých otázek, které si už budou řešit sami – bez diváků.

 

VIDEO

 

video Regulace intimity

 

 

Režie Jiří Havelka, Tomsa Legierski a Tomáš Měcháček
Dramaturgie Jana Macíčková
Premiéra 10.1.2014
Herecké obsazení David Ryska, Petra Majerčíková, Johana Matoušková, Pavlína Skružná, Daniela Šišková, Tereza Volánková, Patrik Holubář, Jan Čtvrtník, Martin Dědoch, Michal Bednář, Bořek Joura, Vladimír Polívka

 

FOTOGALERIE (foto Divadlo Disk)

disk Regulace intimity  1258disk Regulace intimity  1264disk Regulace intimity  1326disk Regulace intimity  1415disk Regulace intimity  1424disk Regulace intimity  1492disk Regulace intimity  1657disk Regulace intimity  1662

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB