Demonstrace za Činoherák (plus bonus: a co na to Husák?)

altVe čtvrtek 6. února se před oponou Národního divadla sešla asi stovka demonstrantů. Veřejnost, politici, novináři a divadelníci zde vyjádřili podporu čerstvě zavřenému Činohernímu studiu v Ústí nad Labem.


Činoherní studio minulý pátek 31. ledna 2014 ohlásilo na večer své poslední představení, neboť došlo k nečekané změně v systému financování ze strany magistrátu města Ústí nad Labem.

Související rozhovor.

„Prakticky všechna divadla u nás se potýkají s problémem závislosti na momentální politické reprezentaci, a s tím spojenou otázkou financování. Dodnes nebyla vyřešena otázka vícezdrojového a kooperativního financování: divadla v regionech jsou ekonomicky zcela závislá na městě, v němž působí, kraj a stát přispívá minimálně. Snaha ušetřit může pak regionální municipality vést až k populistickému řešení – divadlu se postupně odebírají peníze, až zcela zanikne. Divadla mimo větší centra jen obtížně hledají zdroje dalšího financování a jsou plně odkázána na vůli nebo nevůli radnice či magistrátu. Ve chvíli, kdy se s nimi dostanou do jakéhokoli sporu, nebo neplní-li představy zřizovatele, hrozí jim zánik. Radnice by si měly lépe uvědomovat, že hospodaří s veřejnými penězi a přestat ignorovat fakt, že kulturní aktivita v regionu rovněž generuje zisk, o reprezentaci na nadregionální úrovni nemluvě. Situaci, kterou se nekompetentním jednáním ústeckého magistrátu podařilo vyvolat, je třeba vnímat jako precedens – a jako takovou ji řešit" tvrdil na demonstraci umělecký šéf Činohry národního divadla Michal Dočekal. 


Ministr kultury Daniel Herman vyjádřil lítost nad situací a slíbil, že se do Ústí nad Labem vypraví, aby se pokusil „ucpané komunikační kanály vyčistit".


Návštěvníci demonstrace mohli podepsat petici zorganizovanou Asociací profesionálních divadel. V petici stojí: „Vyzýváme primátora statutárního města Ústí nad Labem, aby v zájmu zabránění nevratných škod na poli českého divadla zrušil nestandardně vypsané výběrové řízení na finanční prostředky pro činohru v Ústí nad Labem a poskytl finanční prostředky na rok 2014 Činohernímu studiu v rámci čtyřletého grantu na období 2015-2018, tedy způsob financování, který je evropským standardem a odpovídá významu této nezaměnitelné divadelní scény."


Činoherní studio má podle magistrátu nyní možnost získat grant v otevřené soutěži na rok 2014. Na účtu divadla však zbývá částka na výplaty pouze na měsíc leden. Podle člena grantové komise hlavního města Prahy Štěpána Kubišty je nutné vypisovat grant rok dopředu a nikoli zpětně, jako je tomu zde. To se však týká grantů jednoletých, scéně typu Činoherního studia však podle podle Kubišty rozhodně přísluší grant čtyřletý.
Petice nyní koluje po celé České republice, v Praze je možné ji najít například ve foyer Divadla Na Zábradlí, v Literární kavárně v Řetězové ulici či ve všech budovách Národního divadla.


Stáhnout petici je možné ZDE.


K celé situaci se přes kanál Youtube vyjádřil také Gustáv Husák:

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pátek, 07 Únor 2014 12:37 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB