Česká secesní komedie je o korupci

Email Tisk PDF

Deskovy statek plakatTěsně před volbami se snaží do politiky promluvit umělci. David Černý se svým „prostředníčkem", David Koller s akcí „Nikdy nezabudnem" a rovněž ostravské Divadlo Jiřího Myrona chystá na 24. října premiéru, jak uvádí, „politicky (ne)korektní" divadelní komedie o korupci.

Nejprve Miroslav Horníček v Opavě (1970 – Třetí zvonění)), posléze Ladislav Smoček v Činoherním klubu (2001) a nyní režisér Janusz Klimsza sáhli do minulosti k dramatikovi Václavu Štechovi a přiblížili jeho tehdejší vidění světa kolem sebe dnešní době. „Veřejné blaho aneb Deskový statek" je sice secesní komedie, která vznikla před sto lety, ale ostravští tvůrci tvrdí: „Jestli jste žili v iluzi o starých zlatých časech, zjistíte, že podnikání bylo u nás odjakživa propojené s politikou! O lásce a obchodu ani nemluvě. Maloměstské postavičky Václava Štecha chytře a s humorem promlouvají k dnešním předvolebním kampaním, pletichám a roztomilému prospěchářství, ze kterého vás smíchy zamrazí. Ve své úsměvné podobě totiž odkazují k dnešním daleko rozvinutějším demokratickým praktikám!"
Režisér Janusz Klimsza k tomu říká: „Naše inscenace míří k formě prvorepublikového retra, tedy atmosférou a jistou stylizací postav se chceme pokusit o jakousi obdobu filmů pro pamětníky. Autor byl velkým zastáncem tzv. populární komedie, řešící aktuální problémy vtipnou, srozumitelnou, ale zároveň inteligentní formou. Doufám, že naše inscenace bude mít tyto přívlastky." A ještě k tomu podotýká: „Komedie řeší předvolební lobbování, kupování volebních hlasů, přeběhlictví poslanců, respektive radních... Propojení politiky s byznysem. A dojde i na tzv. šedou ekonomiku. Vidím v tom velmi silné paralely k dnešku,"
Dramaturg divadla Marek Pivovar s tím souhlasí a režisérova slova doplňuje: „Když jsme hru zařazovali na repertoár, věděli jsme, že téma je aktuální dnes stejně jako před sto lety. Ale netušili jsme, že se s premiérou trefíme do předčasných voleb a že Veřejné blaho tak bude náhle tématem ne aktuálním, ale přímo žhavým."
Komedie Václava Štecha přivádí na scénu podnikatele s politickými ambicemi, který by byl rád zvolen starostou, k čemuž mu má dopomoci partička dobře situovaných a vysoce postavených přátel. Druhým dějištěm je realitní kancelář, kde se místo koupě nemovitostí kupodivu domlouvají sňatky.
Václav Štech patří mezi dramatiky přelomu devatenáctého a dvacátého století označované jako tři velká „Š" – mimo Štecha ještě F. F. Šamberk a V. Štolba. Tato trojice přivedla na divadelní prkna svět zobrazující maloměstský způsob života. Některé jejich hry se dodnes objevují na repertoáru našich scén například Šamberkovo Jedenáctého přikázání, Štechovo Třetího zvonění, Štolbovo Vodní družstvo. Štechův Deskový statek znovuobjevil v roce 2001 pražský Činoherní klub.


Václav Štech (1859-1947) byl typickým představitelem poslední generace českých obrozenců. Jako učitel ve Slaném měl velké zásluhy o povznesení tamního kulturního života: psal do obou tamních tehdejších novin (z nichž jedny i tajně redigoval – tajně, protože jako učitel musel být nezávislý) články, povídky a fejetony a vedl také místní ochotnický spolek, pro který začal i psát hry – aktovka Pan knihkupec z r. 1881. Měl však lví podíl i na postavení slánské divadelní budovy, která dodnes slouží svému účelu (vídáme z ní často v televizi různé zábavné pořady), a na založení městského muzea i městské knihovny.
V roce 1883 uvedlo jeho komediální jednoaktovku Maloměstské tradice i pražské Národní divadlo. I když s dalšími dvěma svými hrami u tehdejšího dramaturga Národního divadla Ladislava Stroupežnického neuspěl (drama Žena a veselohru Zlatý déšť uvedlo posléze až v letech 1889 a 1890 brněnské divadlo), přesto – ale i díky svým knihám povídek z maloměstského prostředí – pronikl do pražských literárních kruhů. Sblížil se s literární skupinou kolem časopisu Máj, kam patřili např. Ignát Herrmann, F. X. Svoboda, M. A. Šimáček, A. Sova či J. Kvapil. V roce 1894 přesídlil do Prahy. Stal se ředitelem školy na Žižkově. R. 1898 uvedlo Národní divadlo jeho komedii Ohnivá země, avšak jeho rozhodující úspěch na divadle měl teprve přijít. Tím byla právě komedie Třetí zvonění. Její premiéra byla 4. února 1900. (Zdroj: Slezské divadlo)

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Úterý, 22 Říjen 2013 09:25 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB