Wagnerův Tannhäuser diváky vyděsil


(foto Rheinoper)Inscenace Wagnerova Tannhäusera – zasazená do období holocaustu a zobrazující i plynové komory nebo střelbu – šokovala diváky natolik, že některým z nich musela být zajištěna lékařská péče. Divadlo celé představení zrušilo v obavě, že si zničí uměleckou pověst.

Düsseldorfská Deutsche Oper am Rhein ve středu v podvečer oznámila, že ruší další představení vysoce kontroverzní inscenace Tannhäusera poté, co sobotní premiéra diváky pobouřila. Režisér Burkhard Kosminski děj přenesl do časů nacistického režimu ve snaze poukázat na skladatelův antisemitismus a pozdější vliv, který měl jeho odkaz na nacistickou ideologii. Tannhäuser se tak proměnil v nacistického válečného zločince a na scéně se objevila i plynová komora. Vedení opery připustilo, že si bylo dopředu vědomo kontroverznosti díla: „S veškerou vážností reagujeme na skutečnost, že některé scény, zvláště ta, která velmi realisticky zobrazuje střelbu, vyvolaly četným návštěvníkům tak silný fyzický i psychický otřes, že museli posléze vyhledat lékařskou pomoc.“ Po „intenzivních diskusích“ prý režisér Kosminski odmítl zmírnit své představení, přičemž opera musí respektovat jeho uměleckou svobodu i z „právních důvodů“, konstatuje prohlášení šéfů divadla. „Po zvážení všech argumentů jsme ale dospěli k závěru, že tak extrémní dopady naší umělecké činnosti nemůžeme ospravedlnit.“

Burkhard Kosminski byl rozhodnutím opery podle vlastních slov „šokován“. „Předložil jsem jim svůj záměr před deseti měsíci,“ konstatoval pro Westdeutsche Zeitung. „I při zkouškách jsem uplatňoval značnou míru otevřenosti. Nejsem žádný skandalista a už jsem připravil více než padesátku představení.“

Nejkritizovanější je pasáž během slavné předehry Tannhäusera, kdy nazí herci leží na zemi tvořené skleněnými krychlemi, do nichž pomalu proniká kouř, což má reprezentovat plynové komory. Venusberg, ve Wagnerově originále místo hédonistické lásky, se mění v dějiště brutální střelby. Venuše nastrojená v nacistické uniformě spolu s řezníky z SS vyvraždí rodinu a pak nutí Tannhäusera, aby zabíjel rovněž.

Po protestech veřejnosti nyní Rýnská opera bude v představení pokračovat, ale jen s orchestrem a zpěváky. Předák židovské komunity v Düsseldorfu Michael Szentei-Heise představení popsal jako „nechutné“, ale připomněl, že nevidí důvod, proč by mělo být zakázané. Wagner sice mohl být „horlivý antisemita“, dodal, ale s holocaustem nic společného neměl.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB